Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Madame Chic
Madame Chic
Vloženo 21. 3. 2016
Líbí se mi

Temperament, vášeň, rytmus. To je Flamenco

Madame Chic
Madame Chic
Vloženo 21. 3. 2016
Líbí se mi
Temperament, vášeň, rytmus. To je Flamenco

Temperament, vášeň, rytmus. To je Flamenco


Flamenco vzniklo díky Cikánům, kteří v 15. století doputovali do Španělska z Indie, přes Pákistán a Egypt. Nebylo to ale tak, že do Španělska tento tanec přinesli. Cikáni vstřebali a přetvořili španělskou lidovou hudbu do specifické formy a vývoj španělského tance tak významně formovali.

Některé pohyby rukou a nohou při tanci flamenca a indického tance kathak mají podobné prvky. Na vývoji Andaluské kultury měla ale také velký vliv arabská kultura, a to proto, že roce 711 do Španělska vtrhli Mauři (Arabové, Syřané a Barbaři) a během sedmi let ovládli téměř celé Španělsko.

 

Flamenco - tanec vášně a mnoha kultur

Arabové přispěli k lyričnosti a emocionalitě španělské lidové hudby. V patnáctém století se postupně dařilo křesťanům vytlačovat Maury zpět na jih; v roce 1492 padla Granada, poslední maurská bašta a Španělsko se opět plně dostalo pod vládu křesťanů... a následoval již zmíněný příchod Cikánů. Vliv arabské kultury ale i nadále pokračoval. Kulturu jižního Španělska ovlivnil i obchod s africkými otroky a plavby do Latinské Ameriky. V 18. století se začal výraz Flamenco vyskytovat ve španělské literatuře a byli takto označování právě Cikáni.

Postupně začínají vznikat různé noční podniky, kde se tančí a zpívá. Cikáni také začínají ke zvěvu a tanci připojovat i kytaru. Největší zlom nastal v roce 1860, kdy zpěvák Silverio Franconetti otevírá své Café Cantante v Seville. Poté vznikají další a další podobné podniky po celé Andalusii a lidé jsou tancem Flamenco doslova posedlí.

Flamenco ve 20 století

Širší mezinárodní zájem o flamenco se probouzí v 50. letech – částečně díky cestujícím hudebně-tanečním skupinám. V roce 1958 byl v Jerez de la Frontera založen Ústav pro výzkum flamenca ("Catédra de Flamenco").

Od 60. let se rozvíjí i Nuevo flamenco (nové flamenco), v němž se pojí prvky flamenca s prvky západní populární hudby, hudby latinskoamerické, arabské či africké. Jedním z nejvýznamnějších představitelů tohoto žánru je virtuózní kytarista Paco de Lucía.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 25. 6. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 6. 5. 2020

nádherný pohyb

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 4. 4. 2020

super

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 12. 2. 2020

prima tanec

Odpovědět
DenisaBV2013
DenisaBV2013 2. 4. 2016

Nádhera, obdiv tanečníkům, kteří se tomuto tanci věnují

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 921
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.