Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Cestomilka Jana
Cestomilka Jana
Vloženo 23. 2. 2016
Líbí se mi

Do Bordeaux nejen za vínem a vyhlášenými vinicemi

Cestomilka Jana
Cestomilka Jana
Vloženo 23. 2. 2016
Líbí se mi
Do Bordeaux nejen za vínem a vyhlášenými vinicemi

Do Bordeaux nejen za vínem a vyhlášenými vinicemi

Co si vybavíte, když se řekne Bordeaux („bordó“)“? My jsme se zeptali našich fanoušků a každému se vybavilo něco jiného. Někdo si vzpomněl na název přístavního města v jihozápadní Francii, jiný na odstín červené barvy. Nejčastější odpověď však byla víno. Proč právě víno? O tom Vám rádi řekneme více.

 

Za kouzlem přístavního města Bordeaux

Město Bordeaux ležící v jihozápadní Francii u ústí řeky Garonny do Atlantického oceánu je hlavním městem regionu Akvitánie. Jeho dlouhá a pohnutá historie v něm zanechala nesmazatelné stopy. V době panování francouzského krále Ludvíka XIV., známého více jako král Slunce, přístavní město rozkvetlo. Výsledkem jsou dodnes zachovalá rozlehlá náměstí a výstavní domy, díky kterým se Bordeaux zařadilo na seznam památek UNESCO. Málokdo ví, že baron Haussmann, který měl v 19. století na starost úplnou přestavbu Paříže, se inspiroval právě zde, v Bordeaux.

Staré město na západním břehu řeky Garonny je ideálním místem k romantickým procházkám. Nabízí nejen úchvatný pohled na průčelí domů, ale i rozmanité fontány a celou řadu kaváren. Vydáte-li se odtud na náměstí Espalande des Quinconces, určitě neuděláte chybu. Jde o největší náměstí v západní Evropě. Dominuje mu Památník girondistů, tedy liberálních bojovníků Velké francouzské revoluce. Další významnou budovou je Velké divadlo (Grand Théâtre) s překrásným klasicistním průčelím. Jen pár kroků od něj začíná ulice Sainte-Cathrine, nejdelší nákupní ulice ve městě. Na typické francouzské trhy narazíte u kostela Saint-Michel. Ovoce a zelenina, ryby, sýry a maso lákají svou čerstvostí i vůní. Máte-li chuť na vyhlášenou místní kuchyni, stačí si vybrat z široké nabídky restaurací. Doporučujeme ochutnat tradiční kachní fois gras s vinnou omáčkou a hrozny nebo holubí ragú. Nábřeží řeky Garonny každoročně v červnu ožívá svátkem vína. Velkolepé oslavy, barevné průvody a desítky stánků s vínem vtáhnou do dění i kolemjdoucího turistu. Pokud tedy patříte mezi milovníky francouzského vína, pak určitě neváhejte!

 

Bordeaux – víno králů

Víno v oblasti Bordeaux se pěstovalo již za dob Římanů, kteří Akvitánii ovládali. Významněji se však vína z Bordeaux zapsala do historie až ve 12. století. V té době se francouzská královna Eleonora Akvitánská podruhé provdala, tentokrát za anglického panovníka Jindřicha II. Plantageneta. A právě Angličané si velice oblíbili místní červené víno a začali jej vyvážet do Anglie. Klasifikace z roku 1855 rozdělila vína do pěti tříd. Kritériem pro sestavení tohoto žebříčku se staly ceny, za které se vína prodávala na aukcích v předchozích letech. A přestože v Bordeaux narazíme na bezmála 30 tisíc vinařství a châteaux, která vyprodukují okolo 5,5 milionů hektolitrů vína, tak jen 3% z této produkce jsou vína řazená do této klasifikace. Právě tato velká vína zajistila vínům z Bordeaux slávu a uznání po celém světě.

 

Kam v Bordeaux za vínem?

Na vinice v Bordeaux narazíte úplně všude. Proto jsme pro Vás vybrali ty nejvyhlášenější. Oblast Pauillac v blízkosti kanálu du Midi je snad nejlepší apelací v Bordeaux. Narazíme zde na 18 Grand Cru Classé vín, což je 80 % z celkové produkce. Lákají-li Vás tato nejprestižnější vína, pak se vydejte na degustaci do vinařství Château Lafite, Latour nebo Mouton-Rothschield. Cena degustace většinou odpovídá prestiži daného Château a pohybuje se okolo 40 – 50 EUR. Rezervace je nutná vždy a to poměrně dlouho dopředu. Za návštěvu ovšem stojí tato vinařství i bez ochutnávky. Krásné zámečky uprostřed dokonale upravených parků stojí minimálně za pár krásných fotografií a za větu – „byli jsme tady!“

Oblast Saint-Émilion a stejnojmenné městečko Vás zaměstnají na celý den. Lahodná vína pěstovaná na čtyřech typech podloží můžete ochutnat buďto přímo ve vinařstvích nebo v některém z Maison du vin, kterých je v celém regionu Bordeaux nespočet. Městečko s historií sahající až do antiky se dokonce zapsalo i na seznam památek UNESCO a to díky dochovaným románským stavbám.

Téměř každé vinařství nabízí možnost degustace a prohlídky sklepů. Bez toho by ani návštěva tak vyhlášeného vinařského regionu nebyla možná. A pokud Vás putování za vínem omrzí, region Akvitánie nabízí řadu dalších atrakcí, které Vás určitě budou zajímat. Co si vyjít na největší písečnou dunu v Evropě nebo ochutnat čerstvé ústřice v bazénu Arcachon?

 CESTOMILKA JANA

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
hudlenka
hudlenka 12. 2. 2020

krásné místo

Odpovědět
lazna
lazna 25. 2. 2016

Odpovědět
gustawka
gustawka 23. 2. 2016

Nádherné okoli

Odpovědět
Amanda
Amanda 23. 2. 2016

Pěkná Francie a sexy francouzština

Odpovědět
benca
benca 23. 2. 2016

krasa

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
88 594
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.