Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Divocí koně z Milovic osídlili dvě rezervace na Pardubicku a Třeboňsku

KamilaK
KamilaK
Vloženo 27. 12. 2020
Líbí se mi
Divocí koně z Milovic osídlili dvě rezervace na Pardubicku a Třeboňsku

Divocí koně z Milovic osídlili dvě rezervace na Pardubicku a Třeboňsku

O dvě nové rezervace se rozšířil počet přírodně cenných míst v České republice, kde o krajinu pečují tzv. divocí koně. Jedna se nachází na Pardubicku u rybníka Bachor, druhá rezervace vznikla na Třeboňsku v Jihočeském kraji v nivě řeky Lužnice.

První ze dvou nových rezervací vznikla díky podpoře Agentury ochrany přírody a krajiny v rámci Přírodní rezervace Baroch u stejnojmenného rybníka na Pardubicku. Lokalitu tam pro „divoké koně“ připravila ochranářská organizace JARO Jaroměř. 

Tzv. "divocí koně" (plemeno exmoorský pony - pozn. red.) budou u rybníka Baroch spásat především rozsáhlé porosty rákosu a orobince. Budou tak pomáhat vytvářet pestřejší mozaiku pro několik druhů vodních ptáků. „Ve spolupráci JARO Jaroměř a Agentury ochrany přírody vznikla již v roce 2018 rezervace na Plachtě v Hradci Králové. Jsme velmi rádi, že na ni dnes navázala také rezervace u rybníka Baroch,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která koně pro rezervaci bezplatně poskytla.

Na Baroch přijelo ve dvou transportech celkem osm koní z rezervace v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Zvířata zvládla cestu dobře a začala se hned seznamovat s novým prostředím. Pustila se do spásání rákosu, který ze savanovité krajiny u Milovic neznají,“ doplnil Dalibor Dostál. 

V přírodní rezervaci hnízdí například husy velké, vyskytují se tam také kachny divoké, čírky obecné, potápky malé, bukač velký a další druhy. Ze vzácných rostlin se u Barochu vyskytuje kruštík bahenní, hadilka obecná nebo prstnatec pleťový. Baroch je takzvaný „nebeský rybník“, který nemá svůj přítok a je závislý jen na dešťové vodě.

Druhá rezervace vznikla na Třeboňsku v Jihočeském kraji v nivě řeky Lužnice. Meandry Lužnice se sítí slepých ramen v těchto místech vytvářejí podmínky pro přirozená společenstva mokřadů a luk. Z Milovic tam zamířila v sobotu 14. listopadu první skupina tří koní, o den později je doplní další trojice. Celkem bude v této nestátní rezervaci šest divokých koní. „Všem, kteří nové rezervace pro divoké koně připravili, bychom chtěli poděkovat. Těší nás, že tento typ péče o krajinu, obvyklý ve vyspělých zemích, získává stále větší zastoupení také v České republice,“ uzavřel Dalibor Dostál.

 

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, odkud koně do obou nových rezervací přijeli, vznikla v roce 2015 díky podpoře Operačního programu životní prostředí.

 

Zdroj: Tisková informace České krajiny

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 28. 12. 2020

Super.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 27. 12. 2020

miluji koně, krása Kami

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 27. 12. 2020

to je dobrá zpráva...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
102 607
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.