Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 16. 4. 2021
Líbí se mi

Chráněná území Libereckého kraje

Kahomar
Kahomar
Vloženo 16. 4. 2021
Líbí se mi
Chráněná území Libereckého kraje

Chráněná území Libereckého kraje

Přírodní památka Pustý zámek

Pustý zámek je název kopce (405 m n. m.) a také přírodní památky 3 km od měst Česká Kamenice a Kamenický Šenov a bývá tak nazývána i zřícenina hradu Fredevald na jeho svahu.

Kopec Pustý zámek se nachází na katastrálním území obce Dolní Prysk. Nevedou sem turisticky značené pěší cesty, je zde jedno ze zastavení naučné stezky Okolím Studence. Nachází se na území chráněné krajinné oblasti Lužické hory.

Pod kopcem teče říčka Kamenice. Přírodní památka je na jižním svahu kopce. Hrad Fredevald je na severovýchodním svahu a pod vrcholem.

PP Pustý zámek je chráněnou lokalitou s rozlohou 2,03 ha (dříve 1,08 ha) v nadmořské výšce 358 až 405 metrů n. m. Týká se horizontálního uspořádání znělcových sloupců. (nedaleké čedičové Varhany neboli Panská skála mají sloupce svislé). Sloupce se obnažily při stavbě silnice a železniční tratě. Jsou dlouhé až 25 metrů, tloušťka až 1,85 metru. Výška stěny je 50 metrů. Tyto sloupy jsou na úpatí skály uložené prakticky vodorovně, ale směrem vzhůru se stále více naklánějí, takže vytváří obrovský vějíř.

Mimo chráněné skalnaté stěny je kopec porostlý různými druhy stromů (smrk ztepilý, borovice lesní, borovice vejmutovka, javor klen, lípa malolistá, jilm horský, buk lesní a dub zimní). Les má ochranný charakter. Z bylin se zde nachází např. třtina rákosovitá, kostřava sivá, metlička křivolaká, jestřábník hladký, vřes obecný.

PP Pustý zámek je chráněnou lokalitou od roku 1956. ONV Česká Lípa ji evidoval od 6. září 1963 v kategorii chráněný přírodní výtvor (CHPV). Památku spravuje Správa CHKO Lužické hory.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena

Zálibou v hledání keší určitě člověk objeví lokality o kterých neměl tušení.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 5. 2021

pěkné místo

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 5. 2021

jo jo, mile překvapilo, také jsme tam někdy před rokem, dvěma byli pro keš

lemur
lemur 5. 5. 2021

Krásná lokalita.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.