Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi

Chráněná území Libereckého kraje

Kahomar
Kahomar
Vloženo 5. 4. 2021
Líbí se mi
Chráněná území Libereckého kraje

Chráněná území Libereckého kraje

Přírodní památka Provodínské kameny

Přírodní památka Provodínské kameny se nachází asi 3 km severně od obce Jestřebí.

Provodínských kamenů je celkem šest, ale nejvýraznější a nejnavštěvovanější je vyvřelý čedičový suk Lysá skála, který se někdy nazývá také jako Spící panna. Z určité strany totiž skála opravdu připomíná obličej ležící dívky. Vrchol Lysé skály je přístupný i když ne úplně lehký výstup a poskytuje kruhový výhled do okolí.

Dalšími kameny jsou Dlouhý vrch (asi 1 km jihovýchodně od Lysé skály), který posloužil jako výhodné místo pro stavbu vojenských valů za Josefa II. Je také jediným z kamenů na které vystupuje znělec a nikoliv čedič. Puchavec (1,5 km západně od Lysé skály), dříve navštěvován pro výskyt zajímavých nerostů. Meichlův nebo také Michlův vrch je jen 300 m západně od Lysé skály a stojí pod ním stožár, na jeho úbočí se pak nachází starý čedičový lom. Strausův vrch a Pitrův vrch se pak nacházejí mezi Lysou skálou a Dlouhým vrchem.

Erozí vypreparovaná čedičová Lysá skála je výraznou krajinnou dominantou a místem dalekého rozhledu. Čedičová hornina podmiňuje výskyt teplomilné květeny jak nelesní, soustředěné na holém temeni, tak lesní při úpatí útvaru. Společenstva skalních stepí reprezentují keře skalník celokrajný a jeřáb dunajský, z bylin jmenujme netřesk výběžkatý, sesel sivý nebo trávy kostřavu sivou, kavyl Ivanův a strdivku sedmihradskou. Skalní štěrbiny osídlují drobné kapradinky sleziníky. Dubohabrový les při úpatí je místem bohatého výskytu lilie zlatohlavé a dalších hájových druhů, např. zvonku broskvolistého, jaterníku podléšky či prvosenky jarní.

S unikátností teplomilných rostlinných společenstev koresponduje výskyt vzácných druhů živočichů, zejména bezobratlých. Jediný výskyt na Českolipsku tu má např. kobylka Platycleis albopunctata, z motýlů byli zastiženi např. otakárci – ovocný a fenyklový, batolci – duhový a červený, martináček bukový nebo lišaj pryšcový. Z plazů jmenujme silně ohroženou ještěrku obecnou nebo užovku hladkou, k vzácným ptákům, kteří sem ale jen zalétají, patří luňák červený, moták pilich nebo krkavec velký.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 22. 4. 2021

Hodně zajímavostí člověk nezná...

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 4. 2021

další pěkné místo u nás v Čechách

Odpovědět
lemur
lemur 22. 4. 2021

Krásná přírodní památka. Je tam i hodně motýlů, plazů a ptáků.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 4. 2021

přesně tak

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 432
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.