Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 25. 3. 2021
Líbí se mi

Chráněná území Libereckého kraje

Kahomar
Kahomar
Vloženo 25. 3. 2021
Líbí se mi
Chráněná území Libereckého kraje

Chráněná území Libereckého kraje

Přírodní památka Na Kneipě

 je vrchol nacházející se ve stejnojmenné přírodní památce v pohoří Jizerské hory. Je to velmi nenápadný a nevýrazný vrchol, vystupující z jižního svahu Smědavské hory (1084 m) a z jejích vrcholových rašelinišť odtékají vody do čtyř stran a dvou moří (Severní, Baltské). Spolu s rašeliništěm na Quarre se jedná o jediné vrcholové rašeliniště v Jizerských horách. Uprostřed vrchoviště leží několik žulových balvanů a hojně se zde vyskytuje klečový porost. Na mnohých mapách je mylně uváděn název Na Kneipě i pro blízkou oblast Velké klečové louky. Jméno Kneipe dala vrcholu bývalá dřevorubecká chata postavená na vrcholu.

Přímo na samotný vrchol nevede turisticky značená cesta. Ta prochází asi 40 m západně od vrcholu v podobě Kristiánovské modře značené cesty spojující Novou Louku a Smědavu.

V roce 1960 bylo vyhlášeno v Jizerských horách prvních 19 přírodních rezervací. Na Kneipě byla zatím bez jména zařazena do lokality Klečové louky. Plocha tehdejší rezervace byla 0,44 ha. V roce 1965 byla rezervace Klečové louky zmenšena a z Kneipe se stala samostatná rezervace Na kneipě. Rok 1992 přinesl změnu v kategorizaci maloplošných chráněných území, a tak se státní přírodní rezervace Na kneipě stala přírodní památkou Na Kneipě. Ta zahrnuje samotný vrchol a vrcholové rašeliniště.

Nachází se zde excentrické vrchoviště, na jižním svahu vrstevnicové terasovitá jezírka. Kolem rašeliniště je starší místy poškozené drátěné oplocení.

Z flory za zajímavost stojí porosty kleče, ostřice chudokvěté, plavuně pučivé, blatnice bahení, šichy černé, a rosnatky okrouhlolisté.

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
ohnivázenaMagdalena
ohnivázenaMagdalena 11. 4. 2021

Pěkná krajina.

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 11. 4. 2021

Ahá, tak už vím, když turisté říkali, že byli na Knajpě, kde to vlastně byli

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 11. 4. 2021

no jo, není Knejpa, jako knajpa

lemur
lemur 11. 4. 2021

Krásná krajina.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 248
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.