Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 5. 1. 2021
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - ŽENY KMENE HERERO

boxAS
boxAS
Vloženo 5. 1. 2021
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - ŽENY KMENE HERERO

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - ŽENY KMENE HERERO

Podobně jako Himbové žijí i Hererové v severovýchodní části africké Namibie. Kdysi v historii tvořily oba kmeny kmen jeden, dnes se však od sebe v mnohém odlišují. 

Hererové se daleko víc přizpůsobili tlaku moderní doby. Bohužel často ke své škodě. Změna životního stylu jde ruku v ruce s metlami dnešní doby - především chudobou a AIDS. K tomu připočtěte ještě ten fakt, že na začátku minulého století, když byla tato část Afriky německou kolonií, byli Hererové vystaveni kruté nelítostné genocidě a pak se nemůžeme divit, že z původně početného národa zbývá dnes jen nějakých sto tisíc členů. 

Jen tak pro zajímavost - někde jsem se dočetla, že teprve v roce 2004 ( Tedy téměř 100 let po začátku masového vraždění!) se Německo ústy své ministryně zahraničí Hererům za na nich spáchaná zvěrstva omluvilo.

Hererky poznáte velice snadno. Na jejich oblečení je dodnes patrný německý vliv, a tak nosí široké, nabírané sukně a živůtek, připomíná to německý dirndl, jen sukně jsou o něco širší a dlouhé až k zemi. Na hlavách mají ženy cosi, co připomíná kravské rohy. Je to jakýsi odkaz na chov dobytka, kterým se příslušníci kmene živí.

Já jsem se s Hererkami potkala u silnice, kde měly svoje krámky s nejrůznějšími drobnostmi, především s krásnými ručně dělanými panenkami. Jednu takovou jsem si od nich přivezla domů. Vyrobila ji unavená mladá žena, která sotva stála na nohou. Říkala jsem si, že velice pravděpodobně má AIDS. Na staré Singrovce šila šatičky na svoje panenky, piplala se s detaily a pak za ně chtěla nějakou směšnou částku. Dala jsem jí mnohem víc. V těchto končinách Afriky jsem nikdy o nic nesmlouvala. Nebylo by to fér.

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 6. 1. 2021

Zvláštní - v jednom kmeni chodí ženy nahé, v dalším takto oblečené.

Odpovědět
lemur
lemur 6. 1. 2021

Pěkné čtení.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 1. 2021

máte úžasné cestovatelské zážitky, ráda jsem si početla

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 1. 2021

zajímavé povídání

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 806
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.