Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 13. 1. 2021
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - ZÁMEK RUNDALE V LOTYŠSKU A BABIČKA

boxAS
boxAS
Vloženo 13. 1. 2021
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - ZÁMEK RUNDALE V LOTYŠSKU A BABIČKA

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - ZÁMEK RUNDALE V LOTYŠSKU A BABIČKA

Na začátek vám dám pár hádanek:

Kdo je ta krásná šlechtična na úvodní fotografii?

A proč o ní píšu v souvislosti s lotyšským zámkem Rundale?

Nic?

Tak nápověda: V televizi právě dávají životopisný film o Boženě Němcové. S její knihou Babička má tento zámek určitou souvislost.

Uhodli jste???

Ano, na obraze je vévodkyně Kateřina Vilemína Frederika Benigna Zaháňská, nejstarší dcera oblíbence ruských careven Petra Birona, vévody Kuronského. Je to tedy nám dobře známá paní kněžna z Babičky.

Na zámku Rundale, který patřil jejímu otci otci, společně se svojí mladší sestrou žila. Vévoda svoje dcerky, zvlášť Kateřinu, miloval a rozmazloval je,  např. když  byly Kateřině dva roky, uspořádal pro ni a její mladší sestřičku ples, na kterém si malá paní kněžna hrála ne velikou hostitelku přítomných šlechticů. Jen se podívejte na obraz těch dvou malých princezen a jejich matky, který byl při té příležitosti namalován. Jak hrdě obě zvedají svoje hlavičky...  Na zámku Rundale se na jejich počest i dnes scházejí malé "princezny" se svými maminkami, aby si tuto událost připomněly. 

Zámek uvnitř mi v mnohém připomněl Ratibořice, zvenku je přirovnáván k francouzskému Versailles, po vzoru kterého byl postaven. Je obklopen opravdu nádhernou zahradou se stovkami a stovkami růží.

P. S. Dorothea von Medem, matka Kateřiny, se jaksi pozapomněla a se svým milencem pořídila svým dcerkám sestřičku, kterou pojmenovala po sobě Dorothea. Vévoda Petr Biron své ženě kupodivu nevěru odpustil a Dorotheu přijal za vlastní. Její starší sestry se ale na ni nikdy nepřestaly dívat tak trochu skrz prsty. Zajímavé je, že právě o této Dorothee se někdy spekuluje jako o skutečné matce Boženy Němcové. 

No vida, kolik toho má naše Babička společného s jedním zámkem v Lotyšsku.

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 14. 1. 2021

Velmi zajímavé.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 751
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.