V japonské prefektuře Hirošima, vlastně jen na dohled hirošimského přístavu, je malý ostrov. Tam na úpatí zalesněné posvátné hory Misen najdete místo, které zná bez nadsázky každý Japonec – svatyni Icukušima.
Kolik je na ostrově přesně svatyní a chrámů, to nevím, určitě víc než 15, ale ono to je vlastně jedno, protože za posvátný je považován celý ostrov.
První svatyně zde byly určitě už koncem 6. století, tedy dřív než nějaký kupec Sámo se u nás poprvé pokusil sjednotit naše předky.
Komplex budov patří k většinou k nejstarší tamní víře, kterou je šintoismus, ale najdete tu i budhistické chrámy.
Se šintoismem souvisejí sochy a sošky mnoha různých bohů a bůžků, které tu najdete prakticky všude. Vyznat se v nich bylo nad moje síly. Vím jen, že mají všelijaké “kompetence”, abych tak řekla. Jsou bůžkové pro štěstí, peníze a dobrý obchod, pro cestování a pro rodinu a kdo ví, jací ještě. Na několika fotkách je vidíte. Také vidíte dvě další zajímavosti. Před vstupem do svatyně si věřící omývají čistou pramenitou vodou ruce, nebo přímo tuto vodu pijí. A před vstupem do chrámu se vyzouvají. Pěkně si u vchodu poskládat svoje boty se tu učí děti odmalička.
S budhismem souvisejí všichni ti jelínci, které najdete u každého budhistického chrámu, tento ostrov nevyjímaje. Podle tradice doprovázeli Buddhu a pro Japonce jsou posvátní. Volně se pohybují mezi lidmi, žebrají o jídlo a pozor! Stačí fakt chvilička, strčí vám čumák do tašky a sežerou, na co přijdou! Včetně vašeho pasu a peněz! 🙂
Vyfotit jelínka před posvátnou plovoucí branou torii se považuje za zvlášť veliké štěstí. Jak vidíte, já jsem ho měla. 🙂
Dlouhá staletí věřící připlouvali k ostrovu touto branou na snímku. V čase přílivu je ve vodě, v čase odlivu k ní lze dojít. Dál než k bráně, říká se jí Nebeská, se lidé většinou nedostali. Na ostrově nesměl být totiž nikdo nemocný, starý a také těhotné ženy sem měly přísně zakázaný vstup. Pokud se přece jen někdo takový poblíž ostrova vyskytl, mniši ho rychle posílali pryč. To aby se maximálně snížila pravděpodobnost, že by tu někdo zemřel.
Je zajímavé, že když atomová bomba zcela zničila Hirošimu, svatyně Icukušima zůstala v pořádku. Někteří řeknou, že hora Misen odstínila výbuch, ale já si myslím, že se o to postarali bohové. Na Ostrově bohů totiž přece nikdo neumírá. Je to místo štěstí, radosti, krásy a věčného života.

Tagy:
0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account