Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 21. 4. 2021
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - PANDY VELKÉ Z ČCHENG-TU

boxAS
boxAS
Vloženo 21. 4. 2021
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - PANDY VELKÉ Z ČCHENG-TU

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - PANDY VELKÉ Z ČCHENG-TU

Mít se jako panda - jo, tak to by nebylo až tak špatné! Celý den si jen tak polehávat, cpát se bambusem, pózovat pro všudypřítomné fotografy, ať amatérské nebo profesionální, a užívat si obdiv a nadšení, hraničící až s nekritickým zbožňováním... Vždyť každá panda se hned po narození stává miláčkem všech!

Pandy velké nebyly dřív v Číně příliš známé, to se změnilo v roce 1916, kdy se první pandy dostaly mimo Čínu. Od té doby se staly čínským kulturním symbolem a národním pokladem. Docela mě v té souvislosti zaráží, že lovení  pand ve volné přírodě bylo zakázáno teprve v roce 1962.

Věděli jste, že všechny pandy velké na světě jsou trvale majetkem Čínské lidové republiky a do světových zoo jsou jen zapůjčovány? Dokonce i jakékoliv mládě narozené v době zápůjčky patří Číně! 

Málokterá panda však přijde na svět přirozeným způsobem. Ve městě Čcheng-tu, hlavním městě provincie S-čchuan v jihozápadní Číně, je velké chovné centrum pro tato zvířata. Přes sklo můžete vidět maličké pandičky a pandíky v medvědích inkubátorech, to mají asi jen 100 gramů, potom ty větší v pandích jesličkách a školkách, no a nakonec i pandí teenagery, kteří blbnou úplně stejně jako ti lidští. V centru mají i pandy červené, které mi připadaly ještě hezčí než ty velké.

Pandy velké u nás v ČR nemáme, ale pandy červené jsou hned v několika zoo. Asi mnozí z nás si pamatují pandího samečka z jihlavské zoo, kterému se pro jeho útěky rychle začalo říkat Kajínek.

 

 

 

 

 

 

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
sipeji
sipeji 22. 4. 2021

Vidět pandy je můj veliký sen.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 312
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.