Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 12. 4. 2021
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - LOFOTY

boxAS
boxAS
Vloženo 12. 4. 2021
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK  - LOFOTY

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - LOFOTY

Na světě je asi málo tak krásných míst, jako je toto norské souostroví.

Lofoty tvoří asi 80 ostrovů, žádný z nich není příliš velký. Ostrovy bývaly dostupné pouze na lodích, teď je však mezi nimi vytvořen systém tunelů a mostů. Lodě však pro obyvatele Lofot zůstávají stále nejdůležitějším dopravním prostředkem. A také způsobem obživy. Od ledna do dubna rybáři vyjíždějí na moře a loví tresky. Ty se pak suší zavěšené na zvláštních žebřících, až jsou tvrdé jako žehlicí prkno. Upřímně řečeno na chuť nic moc, tedy pokud je vůbec nějak dokážete pokousat. To nic ovšem nemění na tom, že se sušené tresky odtud vyvážejí do celého světa.

Po zbytek roku tu moc způsobů obživy není, a tak Lofoťany zachraňuje turistika. A věřte mi, že ubytovat se na nějaký týden nebo čtrnáct dní ve stylovém rorbu a užít si klidu a pohody, to fakt nemá chybu! A že je tak daleko na severu za polárním kruhem i v létě zima? Tak to právě ani náhodou! Díky tomu, že Lofoty jsou omývány teplým Golfským proudem, tak v červnu až srpnu, což je  doba dovolených, je zde běžná teplota kolem příjemných 25 stupňů, a dokonce nejsou výjimečné teploty až ke třicítce! A to prosím pěkně mezi 67. a 68. stupněm severní šířky! Průměrná roční teplota nikdy neklesá pod nulu. Velice příjemná klimatická anomálie!

Mně se mimo nádherné přírody, klidného způsobu života a příjemných teplot nejvíc líbily tzv. rorbu. Jsou to původně malé rybářské domky, červené, žluté, někdy vysoko na kůlech nad vodou. Dnes často slouží k ubytování nás  turistů. Vesničky z těchto domků jsou velice malebné. Nijak jsem po tom nepátrala, ale musí asi existovat nějaké nařízení, možná centrální vlády, o tom, jaké domy se na Lofotech i sousedních méně známých Vesterálech mohou stavět. Žádná z vesniček totiž není podle hesla Každý pes, jiná ves.

Až budete mít tu možnost, nenechte si tuto část Norska ujít! Jsem přesvědčena, že se vám tam bude líbit.

P. S. Všimněte si, že na jedné fotce je budova s nápisem coop. Ano, ano, až tak daleko na sever Evropy expandovaly obchody naší Jednoty čili COOP!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 13. 4. 2021

to je krása

Odpovědět
sipeji
sipeji 13. 4. 2021

Jako z pohádky.

Odpovědět
lemur
lemur 13. 4. 2021

Krásné snímky.

Odpovědět
Jana101
Jana101 12. 4. 2021

Moc pěkný fotky, krásná hora (ta špičatá)

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 312
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.