Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 13. 1. 2021
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - KONEC SVĚTA

boxAS
boxAS
Vloženo 13. 1. 2021
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - KONEC SVĚTA

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - KONEC SVĚTA

Ano, na tento "titul" si dělá asi nárok hodně míst na světě, pro mne však je to místo jedno jediné - vesnice Ušguli V Gruzii.

To musíte nejdřív letět několik hodin do Gruzie, pak vás čekají další hodiny a hodiny v autě z Tbilisi do městečka Mestia na úpatí Kavkazu.

Konečně jste tam. Pokoušíte se nemyslet na ty hromady kamení na silnici v horách, které vznikly po sesuvech půdy po posledních letních bouřích, sesuvy, kterým jste se cestou vyhýbali a které vás čekají pravděpodobně cestou zpět. To už si říkáte, že máte snad nejhorší část cesty za sebou. Omyl! 

Z Mestie se vydáte na zhruba 40 - 50 kilometrů dlouhou cestu do nitra Kavkazu. Chce to dobré, nejlíp terénní auto, zkušeného řidiče, který se nezastaví před ničím, a hlavně dostatek odvahy a optimismu, protože cesta, po které jedete, je všechno, jen ne komunikace vhodná pro dopravu. Výmoly, nezpevněné okraje nad srázy, horské potůčky, kameny, bahno ... a tak dále a tak dále. Vzpomeňte si na nejhorší cestu, po které jste kdy v životě jeli, a pokuste si představit něco nejméně 10x horšího! Těch cca 40 - 50 kilometrů pojedete tak 4 - 5 hodin. Když to bude dobrý den.

Ale pak vás čeká něco, co za všechnu tu námahu skutečně stálo a co vás ohromí - Ušguli!

Ušguli je podle Wikipedie skupina čtyř vesnic nacházejících se v údolí podél horního toku řeky Inguri a na úpatí nejvyšší gruzínské hory Šchary v kraji Horní Svanetie v Gruzii.

Představte si vesničku, mimochodem zapsanou mezi světovými památkami UNESCO, na úpatí třetí nejvyšší hory Kavkazu a zároveň nejvyšší hory Gruzie. Pár kilometrů za posledním domem Ušguli se zvedá do výše 5201 metr posvátná Šchara. Její úbočí jsou pokryta věčným ledem a přes krátké léto plní vodou z tajícího ledu a sněhu řeku Inguri. Od podzimu do jara je Ušguli zcela odříznuté od zbytku světa.

Místní obyvatelé se museli naučit spoléhat jen sami na sebe. Nebylo to v minulosti jednoduché. Spory mezi rody vedly k častým klanovým válkám. Jejich smutným pozůstatkem jsou četné obranné věže. V kraji Svanetia se jich dodnes zachovalo ještě několik set. Jsou to masivní kamenné stavby s úzkým vchodem, vysoké několik pater. Tam vedl pouze žebřík. V případě nebezpečí se žebřík vytáhl nahoru a lidé se mohli bránit i řadu měsíců, pokud jim nedošly zásoby. Dnes je většina věží využívána jako chlévy pro dobytek, na uskladnění zásob a podobně. Někde jsou i malá muzea.

Přeci jen se doba pomalu mění. Až sem jednou postaví silnici, zbyde z Ušguli jen lákadlo pro turisty. Zatím tomu tak ještě není, zatím pořád platí, že Ušguli - nejvýš položené, trvale osídlené místo v Evropě - je skutečný KONEC SVĚTA.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 14. 1. 2021

Musí tam být krásně. Pěkný článek.

Odpovědět
boxAS
boxAS 13. 1. 2021

Díky za hezká slova!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 13. 1. 2021

Krásně napsané, díky, jako bych tam byla s vámi

Odpovědět
boxAS
boxAS 13. 1. 2021

Díky!

kosanka
kosanka 13. 1. 2021

Hezky napsané

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 13. 1. 2021

paráda, díky za článek

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 751
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.