Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 5. 12. 2020
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - KDO NOSÍ NA VÁNOCE DÁRKY

boxAS
boxAS
Vloženo 5. 12. 2020
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - KDO NOSÍ NA VÁNOCE DÁRKY

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - KDO NOSÍ NA VÁNOCE DÁRKY

U nás Ježíšek, kterého nikdy nevytlačil ani podstatně větší a tím pádem silnější Děda Mráz. Jinde to je Vánoční mužíček, Otec Vánoc, Pére Noël, samozřejmě i Santa Claus a mnozí další. Ve Finsku je to pak Joulupukki a právě o něm si dnes něco málo řekneme.

Joulupukki nechodí do domů komínem jako Santa, ani oknem jako Ježíšek, ale pěkně klepe na dveře a ptá se, jestli jsou v domě hodné děti... Žije v Laponsku severně od 66°33'39" severní šířky, což jsou souřadnice severního polárního kruhu. Tady má svoji "základnu" v městečku Napapiiri. Nemůžete ji minout, protože všechny směrovky u silnice vedou právě tam. Při svých cestách jsem pouze na dvou místech viděla celoročně otevřený obchod s veškerým vánočním sortimentem, který si dokážeme představit. Jeden z nich stojí v ulici přímo proti domu Williama Shakespeara ve Stratfordu nad Avonou, druhý najdete v Napapiiri.

A ještě něco zde mají! Joulupukkin Pääposti! Ano, na severním polárním kruhu funguje poštovní úřad, podobně jako u nás na Božím Daru. Na poště je nejen možné koupit různé suvenýry a pohlednice, ale také speciální poštovní známky, které si můžete nechat orazítkovat "arktickým razítkem". A pokud chcete, razítko z Joulupukkiho země vám dají klidně i do pasu. 

Byla jsem tam v červenci před několika roky. Nakoupila jsem přáníčka, dárečky, přilepila známky, nechala orazítkovat a když bylo hotovo, vhodila jsem všechno do speciální veliké schránky a byla zvědavá, co bude dál.

Někdy v prosinci Joulupukki naložil sáně, zapřáhl soby a vyjel. Dva dny před Štědrým dnem byla všechna přáníčka ve schránkách u svých majitelů. A mě těšilo, že sobi jsou i dnes stejně spolehliví dopravci, jako byli vždy. 

P. S. Víte, že Santa Claus má podobu chlapíka z reklamy na Coca Colu z 1. poloviny 20. století? A že Ježíšek u nás nosí ve velkém dárky až od doby 1. republiky? Ale to už je jiné vypravování.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
benca
benca 7. 12. 2020

u nas nosi Jezisko, stale tomu dcerka veri

Odpovědět
boxAS
boxAS 7. 12. 2020

A Vy snad nevěříte? Já tedy ano, i když vím, že to dělá prostřednictvím někoho jiného...

Kahomar
Kahomar 5. 12. 2020

jojo, jiná země, jiný mrav a jiný "Ježíšek"

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 806
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.