Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

boxAS
boxAS
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - BETHLEEM A BETLÉM

boxAS
boxAS
Vloženo 29. 11. 2020
Líbí se mi
CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK -  BETHLEEM A BETLÉM

CESTOVATELSKÝ ZÁPISNÍK - BETHLEEM A BETLÉM

Vždy jsem chtěla mít doma na Vánoce betlém. Nejlíp dřevěný. Pastýři by na něm přinesli svoje dary, od východu přišli tři mudrcové, zasněžená krajina a hory v pozadí, hvězda a uprostřed toho všeho Svatá rodina... Jenže šel rok za rokem a já ne a ne si takový betlém obstarat. Jednou jsem si na to postěžovala mezi zkušenými cestovateli. "Pro betlém se jezdí do Betléma!" řekl mi jeden z nich. Na tu větu jsem si pak před každými dalšími Vánocemi vzpomněla. Až jsem si před dvěma roky řekla, proč vlastně ne, a do Betléma se pro betlém vydala.

Začíná advent, a tak se snad docela hodí si o skutečném Betlému něco říct a vyvrátit některé moje a možná i vaše omyly.

Skutečný Betlém nebo Bethleem, pokud chcete, je menší město s nějakými 30 tisíci obyvateli. Leží ani ne 10 kilometrů od Jeruzaléma, vede tam pěkná silnice, ale pozor, není až tak jednoduché se do Betléma dostat. Tedy pokud jste židé a občané státu Izrael. Židé do Betléma totiž nesmějí.

Zákaz vstupu je zejména od roku 2000 naprosto striktní a propustky se židům vydávají jen výjimečně. Náš řidič takovou propustku měl, ale i tak si pro jistotu narazil na hlavu kšiltovku a stáhl si ji hluboko do čela, aby na sebe neupozorňoval. U zátarasů před městem nás turisty, nebo spíš v těch končinách říkejme nás křesťanské poutníky, pustili Palestinci bez problémů. 

Až tady, u závory a zátarasů, jsem si uvědomila, že město tak spjaté s našimi křesťanskými Vánocemi, je z valné části muslimské.

Ten pocit se ještě utvrdí, když projíždíte podél masivní vysoké zdi, zakončené žiletkovým drátem. Vznikla z iniciativy OSN a oddělila muslimskou a židovskou část tohoto města. Byl to tehdy pravděpodobně jediný způsob, jak skoncovat s nepokoji a krvavými střety znesvářených stran. A není to ještě tak dávno! Vždyť např. ještě v roce 2002 se na 180 Palestinců dokonce zabarikádovalo přímo v chrámu Narození Páně. Zeď hyzdí město dodnes a je tak smutnou připomínkou toho, že klid a mír jsou spíš naším velikým přáním než realitou. 

Jaký je tedy skutečný Betlém, jací v něm žijí lidé a jak to vlastně dopadlo s tím mým betlémem, o tom až příště. 

Přeji vám všem hezký a klidný advent!

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
boxAS
boxAS 30. 11. 2020

Díky za váš zájem!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 30. 11. 2020

Tak toto jsem ani netušila, díky za hezký článek a těším se na další

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 30. 11. 2020

těším se na pokračování, ale mám pocit, že má "romantická" představa asi vezme za své, první snímky betonového města tomu alespoň napovídají

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 831
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.