Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

hudlenka
hudlenka
Vloženo 29. 4. 2021
Líbí se mi

Česká NEJ

hudlenka
hudlenka
Vloženo 29. 4. 2021
Líbí se mi
Česká NEJ

Česká NEJ

Kopřivnická majolika

Kopřivnická majolika vyniká bohatým dekorem, barevností a uměleckým zpracováním. Motivy, které je zdobí, odkazují k různým uměleckým stylům, především secesi a neorenesanci, ale také k folklóru. Vedle rostlinných motivů se na kamnech objevují také různé geometrické vzory i výraznější plastické ornamenty nebo sošky. Honosný ráz kamnům dodává také stříbrná barva či zlacení.

Továrna na hliněné zboží, založená Ignácem Raškou v roce 1812, byla prvním průmyslovým podnikem v Kopřivnici. V počátcích se celá výroba odehrávala v dřevěných kůlnách u zemanství, v roce 1844 byla postavena nová budova továrny z kamene, částečně získaného i ze zříceniny hradu Šostýn. Továrna vyráběla nejprve lidovou keramiku, později bíle polévanou kameninu a od 80. let 19. století také bohatě zdobenou majoliku a fajáns, která se vyvážela až do Německa, Anglie nebo Ameriky.Ve sbírkách několika muzeí jsou zastoupeny: lidová užitná majolika, talíře, džbánky hrníčky, dále pak zdobná - luxusní majolika, s originálním a jedinečným zdobením. Dále pak kachlová kamna, jednotlivé kachle, které byly rovněž produkcí kopřivnické továrny na hliněné zboží a majioliku.

Milovníci tradičního umění a regionální historie si v Lašském muzeu mohou prohédnout také majoliková kamna a obsáhlou sbírku umělecké majoliky a keramiky, a to v podobě více než 300 historických exponátů vyrobených v letech 1830 až 1890. V několika prosklených vitrínách se na výstavě vyjímají talíře, misky, šálky, džbány, čajové servisy, vázy i pohárky zvané becherky.

 

No je to nádhera, co říkáte?

Hudlenka

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
jitkakytka
jitkakytka 5. 5. 2021

VELIKÁ NÁDHERA*** - díky za prezentaci

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

NÁDHERA!!!!

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 5. 5. 2021

díky všem za reakce

Odpovědět
lemur
lemur 5. 5. 2021

Nádherné výrobky.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 5. 2021

jedním slovem - NÁDHERA

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
97 414
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.