Jelikož bydlíme jen necelou půlhodinku cesty od Trojmezí – společná hranice mezi Českem, Německem a Polskem a jak jsem již několikrát zmiňovala, mezi našeho rodinného koníčka patří i geocaching, často jezdíváme právě i do oblasti polské Bogatynie. A tak bych vám toto město alespoň ve zkratce ráda představila.

Bogatynia byla založena ve třináctém století (první zmínka je z rolu 1263) jako lužická osada Richnow. Středověká vesnice se rozvinula díky výhodné poloze na obchodní cestě mezi bohatými městy Drážďany, sídlem Míšenského markrabství a Svídnicí ve Slezsku. V roce 1430 byla zcela zničena husitskými vojsky. Do sedmnáctého stolení byla součástí Českého království.

V osmnáctém století se Bogatynia díky rozvoji tkalcovství v chalupách stala prosperující obcí. Od poloviny devatenáctého století až do konce druhé světové války spadala Reichenau Bogatynia administrativně pod saskou Žitavu. Rozvinul se zde lehký průmysl (výroba vína, lihovin a konzerv) a těžba hnědého uhlí, a město se stalo správním centrem okolních obcí. V roce 1884 byla zprovozněna úzkokolejná železnice mezi městem a sousední Žitavou, později byla tato trať prodloužena až do Frýdlantu a dále do Liberce. Trať byla po roce 1945 zrušena. V roce 1945 bylo město připojeno k Polsku a původní obyvatelstvo, včetně utečenců z východních území, bylo vysídleno do Německa.

Během letních povodní v 8. srpna 2010 utrpělo město velké škody, když se z břehů vylily přítoky Lužické Nisy.  Bylo poškozeno 600 budov, z toho 277 podstávkových domů, které mají velkou kulturní hodnotu, ale jen u několika z nich bylo rozhodnuto o demolici. Bohužel ani 9 let od povodní nejsou zdaleka všechny opraveny tak, jak by zasloužily.

Krom podstávkových domů jsou ve městě k vidění i 4 kostely. K nejvýznamnějším architektonickým památkám patří novogotický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, postavený v letech 1863-1868. Dalším kostelem je původně evangelický, nyní římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla ze 17. století  a kostel svaté Maří Madgalény ze 16. století. Dalším kostelem v Bogatynii je římskokatolický kostel svatého Maxmiliána Marii Kolbeho.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account