Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 1. 2020
Líbí se mi

Bogatynia

Kahomar
Kahomar
Vloženo 24. 1. 2020
Líbí se mi
Bogatynia

Bogatynia

Jelikož bydlíme jen necelou půlhodinku cesty od Trojmezí – společná hranice mezi Českem, Německem a Polskem a jak jsem již několikrát zmiňovala, mezi našeho rodinného koníčka patří i geocaching, často jezdíváme právě i do oblasti polské Bogatynie. A tak bych vám toto město alespoň ve zkratce ráda představila.

Bogatynia byla založena ve třináctém století (první zmínka je z rolu 1263) jako lužická osada Richnow. Středověká vesnice se rozvinula díky výhodné poloze na obchodní cestě mezi bohatými městy Drážďany, sídlem Míšenského markrabství a Svídnicí ve Slezsku. V roce 1430 byla zcela zničena husitskými vojsky. Do sedmnáctého stolení byla součástí Českého království.

V osmnáctém století se Bogatynia díky rozvoji tkalcovství v chalupách stala prosperující obcí. Od poloviny devatenáctého století až do konce druhé světové války spadala Reichenau Bogatynia administrativně pod saskou Žitavu. Rozvinul se zde lehký průmysl (výroba vína, lihovin a konzerv) a těžba hnědého uhlí, a město se stalo správním centrem okolních obcí. V roce 1884 byla zprovozněna úzkokolejná železnice mezi městem a sousední Žitavou, později byla tato trať prodloužena až do Frýdlantu a dále do Liberce. Trať byla po roce 1945 zrušena. V roce 1945 bylo město připojeno k Polsku a původní obyvatelstvo, včetně utečenců z východních území, bylo vysídleno do Německa.

Během letních povodní v 8. srpna 2010 utrpělo město velké škody, když se z břehů vylily přítoky Lužické Nisy.  Bylo poškozeno 600 budov, z toho 277 podstávkových domů, které mají velkou kulturní hodnotu, ale jen u několika z nich bylo rozhodnuto o demolici. Bohužel ani 9 let od povodní nejsou zdaleka všechny opraveny tak, jak by zasloužily.

Krom podstávkových domů jsou ve městě k vidění i 4 kostely. K nejvýznamnějším architektonickým památkám patří novogotický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, postavený v letech 1863-1868. Dalším kostelem je původně evangelický, nyní římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla ze 17. století  a kostel svaté Maří Madgalény ze 16. století. Dalším kostelem v Bogatynii je římskokatolický kostel svatého Maxmiliána Marii Kolbeho.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
xxkouckaxx
xxkouckaxx 5. 6. 2020

paráda

Odpovědět
Jankkas
Jankkas 21. 5. 2020

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 25. 3. 2020

krásné místo

Odpovědět
lemur
lemur 25. 1. 2020

Hezké místo i fotky.

Odpovědět
gustawka
gustawka 24. 1. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
92 073
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.