Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 8. 11. 2020
Líbí se mi

Arboretum Bulovka

Kahomar
Kahomar
Vloženo 8. 11. 2020
Líbí se mi
Arboretum Bulovka

Arboretum Bulovka

Toto místo jsme s manželem objevili spíš náhodou letos na sklonku září. Jak jinak, přivedla nás sem keš. Každopádně jsme se domluvili, že se do arboreta vrátíme příští rok na začátku léta, kdy bude k vidění jistě o hodně víc.

Arboretum Bulovka se nachází na úpatí Jizerských hor 11 km od Frýdlantu a 7 km jižně od obce Habartice na pomezí obcí Bulovka a Pertoltice. Arboretum je situováno na náhorní plošině mezi kopci a lesy s výhledem na trojzemí Polska, Česka a Německa. Všechny názvy stromů a keřů jsou popsány: latinsky, anglicky země/kontinent původu.

Soukromá zahrada patří manželům Dennenbergovým, kteří v r. 1996 koupili malý domek s rozlehlou zahradou, jejíž počátek je datován 1890. K této usedlosti patří nejen zahrada o rozloze 2 600 m2, ale i lán země čítající 4,5 hektaru.

Proč arboretum? V roce 2002 se manželé rozhodli přeměnit a přetvořit divokou zahradu 4,5 hektaru a okolní půdy v arboretum. Vybrali pro hranice pozemku stromy, které by přirozeně splynuly s okolní přírodou, stranou areálu vysázeli specifický druh borovice, unikátní kolekce jehličnanů. Vybudovali a osázeli růžovou zahradu v typickém holandském stylu, ohraničenou červeným a zeleným bukovým živým plotem, přičemž celou část růžové zahrady rozdělili podle barevných odstínů růží a různých druhů bylin. Od roku 2003 vysázeli obrovské množství stromů, keřů a následně s pomocí dětí z místní školy zasadily 25 osik.

Jedním z kroků bylo vysázení tisíce zimostrázů, mezi nimiž voní bylinky a kvetou růže 28 odrůd. Zbytek zahrady je rozčleněn do celkem dvanácti tematických „zahrádek“: je tu uvolněná anglická zahrada, sbírka bohyšek, japonský kout, několik „holandských dvorků“ i místo pro zeleninu. To vše v překvapivém souladu. Kdo chce, může se přesvědči

Arboretum je otevřeno denně a je volně přístupno. Jednou ročně pořádá paní Hennie Dennenbergová workshop v oboru malířství.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
lemur
lemur 23. 11. 2020

Pěkné místo.

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 22. 11. 2020

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 22. 11. 2020

O Bulovce na Frýdlanstku vím, ale ne, že je tam arboretum.... paráda, místo, které stojí za návštěvu.

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 11. 2020

určitě, těším se na léto, určitě se tam vrátíme

benca
benca 22. 11. 2020

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
93 073
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.