Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi

10 věcí, které jste nevěděli o... KUFRU

Klára Hrbáčová
Klára Hrbáčová
Vloženo 20. 3. 2018
Líbí se mi
10 věcí, které jste nevěděli o... KUFRU

10 věcí, které jste nevěděli o... KUFRU

V pravěku si člověk na přenos potravy vyráběl vaky ze zvířecích kůží. Ve starověku k přenosu osobních věcí sloužily krabice z ebenu, které archeologové objevili v hrobkách egyptských faraonů. S rozvojem námořní dopravy v 15. století se zase začaly na lodích vozit dřevěné truhly.

Jako první se ve svém díle zmínil o kufru William Shakespeare na konci 16. století. Stalo se tak v historické hře Jindřich IV.

Výraz kurf čeština přejala z němčiny (koffer), a to na sklonku 17. století. Německé slovo to ovšem není. Jeho protějškem je francouzské slovo le coffee.

Madame de Pompadour, milenka krále Ludvíka XV., se proslavila svou posedlostí šaty, botami nebo klobouky s faktem, že by bez dostatečných zásob nikdy nevycestovala. K tomu ovšem potřebovala spoustu kufrů, které si nechávala zdobit u věhlasných zlatníků. A když se jí během jedné z cest pafémy vylily do garderoby, rozhodla se: Příště své toaletní potřeby schovám do zvláštního kufru. Toaletní kufřík byl na světě !

Zakladatel značky Louis Vuitton pracoval v mládí jako balič zavazadel a pro císařovnu Evženii z Montijo vymyslel skřínový kufr rozdělený na dvě části: jednu na oblečení a druhou pro drobnosti, aby císařovna nemusela na každé zastávce vybalovat celý obsah. A o kariéru měl postaráno. Výrobky s ikonickým monogramem LV si postupně oblíbili třeba Salvador Dalí, Marlene Dietrich a dnes je ve všech možných variantáh skupují například Sharon Stone, Angelina Jolie nebo Uma Turman.

Rakouská císařovna Alžběta Bavorská (Sisi) byla nadšenou cestovatelkou, jež na každou výpravu vezla až 25 kufrů. Její cestovní krabice jsou vystaveny ve Vídenském Hofburgu.

Ukaž mi svoje zavazadlo a já ti řeknu, kdo jsi. Hlásaly kampaně aerolinek 50. let. Cestování letadlem se tehdy považovalo za prestižní a každá společnost si klienty předcházela tím, že jim letuška při vstupu na palubu dala tašku s vlastním logem. Kousek byl ve standartizované velikosti, s nastavitelným popruhem a kapsou na zip. Šlo o předchůdce příručního zavazadla.

Můj kufr není drahý, dá se jednoduše přenášet, řeší hustý provoz i problémy s parkováním a nezatěžuje životní prostředí! chlubil se v roce 2014 čínský farmář He Liangcai, který multifunkční zavazadlo propojil s elektrickým skůtrem. Jeho pojízdný kufr váží 15 kilo, zveze dva lidi a jezdí rychlostí maximálně 20 kilometrů za hodinu.

Podle statistik se za rok při letecké přepravě ztratí 24,1 milionů kufrů, což dělá v růměru 7,3 zavazadla na 1000 pasažérů. Společnost Airbus vyvijí kufr Bag2Go, který by měl být vybaven GPS lokátorem, takže své zavazadlo s pomocí mobilní aplikace vyhledáte. Existuje ale aplikace Tile, která vám může během letu odbavený kufr pohlídat - funguje přes bluetooth.

Ty nejbáječnější myšlenky mě napadají při balení kufru, tvrdí modní návrhářka Diane von Furstenberg.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 6. 6. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 21. 5. 2020

paráda

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 29. 3. 2020

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 22. 1. 2020

zajímavé

Odpovědět
Clairest
Clairest 22. 3. 2018

To jsem opravdu nevěděla

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 462
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.