Nejvyšší horu Jeseníků – Praděd – si dnes už neumíme představit bez moderního televizního vysílače. Pro starší generace ale bývala ozdobou i symbolem Pradědu úplně jiná věž. Byla to romantická kamenná rozhledna postavená v duchu starého gotického hradu. Naposledy jsme ji mohli na vlastní oči spatřit v roce 1959, kdy se zřítila.

Pravděpodobně první stavbou na Pradědu byl jednoduchý útulek pro každého, koho zastihlo nepříznivé počasí. Později k němu byla přistavena i jednoduchá budova, ale to už nestačilo požadavkům prvních turistů na přelomu 18. a 19. století, kdy se z výletů do přírody stala masová zábava. Pro výletníky se na všech významnějších místech začaly stavět chaty s rozhlednami.

Vlastní výstavba rozhledny nazývané Habsburgwarte (strážní věž Habsburk) nebo Altvaterturme (věž Praděd) se značně protáhla, takže až po devíti letech 10. května v roce 1912 proběhla na Pradědu kolaudace. Okázalá kamenná rozhledna ve stylu středověké hradní věže byla vysoká 32,5 metru. Měla 23 místností v sedmi podlažích.

V přízemí byla malá restaurace a na vrcholu stavby lákala vyhlídková plošina s cimbuřím. Ve srubové chatě pod rozhlednou byl bufet s občerstvením. Stavba dostala dokonce vlastní adresu, Malá Morávka čp. 207. Věž na Pradědu byla nejvyhledávanějším turistickým cílem, kterou musel vidět každý správný patriot na vlastní oči.

Tuto nádhernou rozhlednu provázela smůla. Velkou chybou už na počátku bylo použití nevhodného místního kamene, který nebyl příliš pevný a špatně snášel extrémní klimatické podmínky na Pradědu. Za první světové války nebylo o stavbu pečováno, takže rychle chátrala. Po válce v roce 1926 zde byly provedeny jen nejnutnější záchranné práce.

Za druhé světové války využili Němci rozhlednu k meteorologickým měřením a pro potřeby armádní radiolokace a letectva. Takzvanou Poštovní chatu k rozhledně přistavěli totálně nasazení a váleční zajatci. Po válce v roce 1951 se už notně zchátralé rozhledny ujal spolek Turista Praha, který plánoval její záchranu. V roce 1957 už byla v tak havarijním stavu, takže musela být z bezpečnostních důvodů uzavřena.

Když se 2. května 1959 nad hřebeny Jeseníků rozléhal rachot oznamující samovolné zřícení nejvýše položené rozhledny v Československu, jen shodou náhod nebyl nikdo zraněn. Zřítila se totiž těsně před příchodem dělníků, kteří měli připravit záchranné práce.

Zdroj: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/sto-let-od-postaveni-veze-na-pradedu-20121021.html

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account