Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Jitty
Jitty
Vloženo 30. 5. 2016
Líbí se mi

10 tipů (+1 navíc) jak si ještě VÍC užít dovolenou

Jitty
Jitty
Vloženo 30. 5. 2016
Líbí se mi
10 tipů (+1 navíc)  jak si ještě VÍC užít dovolenou

10 tipů (+1 navíc) jak si ještě VÍC užít dovolenou

1. Cestujme jen podle sebe 

Jeden rok jsou v módě Kanáry, další rok  kdo nebyl v Tatrách, jako by nebyl. Jezděte tam, kam opravdu chcete. Necestujte kvůli tomu, abyste se mohli chlubit fotkami na FB, ale dovolenou si užijte podle sebe, podle toho, co děláte rádi, kam se rádi podíváte. Jestliže jste kavárenský typ, nebudete nadšeni drsnými přechody hor, stejně nadšený alpinista ve městě mrakodrapů nebude skákat radostí.

2. Pozor na očekávání

Je dobré se na něco těšit. Psycholog Radvan Bahbouh říká, že máme 3 zdroje radosti – na něco vzpomínat, něco prožívat a na něco se těšit. Je fajn si cestu plánovat, radovat se z toho co uvidíme, zažijeme, kam se podíváme. Jen pozor na přehnaná očekávání, ta jsou často velkým zdrojem zklamání. Přistupujme k cestování s otevřenou myslí – připraveni na zážitky i na neočekávánéJ, připravme se i na to, že realita může být hodně jiná než obrázky v barevných katalozích.

3. Neporovnávejme

Neporovnávejme. NIC. Ani ceny, ani prostředí, ani chování. Užívejme si toho, že jsme jinde než obvykle, že je  to prostě jiné, že máme nové zážitky, nové poznatky, nové zkušenosti. Nasávejme plnými doušky, co skvěle zvládají jinde a inspirujme se.

4. Poznejme nepoznané

Zkusme prozkoumávat i místa, která neuvádí průvodce. Malé vesničky, městečka či zapadlé koutky. Buďme rádi, když bloudíme a kufrujeme, protože jen tak se dostane tam, kde nechodí všichni. Podívejme se na město jako domorodec. Zajděme do místních restaurací. All inclusive není špatné, ale dané místo s ním nepoznáme skutečně. Snažme se poznávat nejen místa, ale především lidi. Mějme připravených pár univerzálních vět, které nám pomohou konverzaci navázat.

5. Tematické cesty

Co takhle si cestu naplánovat s určitým tématem? Jakým? Fantazie ať pracuje pro nás.

  • Po stopách filmů či knih
  • Cesty staletími – třeba Praha gotická
  • Cesta věží – po věžích a vyhlídkách
  • Cesta rozhleden
  • Kde se odehrávaly pověsti a báje
  • Přírodní kuriozity
  • Kulinářské cesty
  • Geocoaching
  • Objevování je NEJ – to můžeme využít při všech cestách Na konci každého dne si napsat jaká nej jsme dnes prožili.

Pokud vás napadají další tipy, sem s nimi Inspirace není nikdy dost.

6. I cesta je cíl 

Než se někam dostaneme, často nás tam čeká delší přesun – vnímejme ho ne jako nutné zlo, ale již jako inspiraci, jako součást zážitků, prožitků. Užijme si i tu cestu. Co by  dali za cestu letadlem  první meteorologové, kteří popsali druhy mraků, a přitom  je vždy viděli jen ze země.

7. Vychutnejme si okamžik

Je fajn hodně fotografovat, ale není to všechno. Nechceme přece skončit jako japonští turisti, kteří si uvědomí, jak krásné místo bylo, až když si  procházejí fotky, které nafotili. Naopak, dělejme to jinak. Užívejme si TEĎ a TADY. Každý okamžik. Myšlenkami buďme tam, kde jsme fyzicky.

8. Pišme si deník

Slovy zachycené zážitky jsou skvělé. Pišme si, k tomu kresleme, dolepujme vstupenky, pohledy. Zaznamenávejme historky, detaily i celek, souvislosti i inspiraci - nápady, které k nám při cestách přicházejí. A pokud se nám nechce tolik psátJ, využijme moderní techniku a namlouvejme si poznámky do telefonu, mluvme při filmování, nahrávejme zajímavé zvuky (zpěv ptáků, šumění moře či ruch na tržišti). Není od věci zachycovat cestu nejen našima očima, ale i těch, se kterými cestujeme, každého zaujmou jiné věci a zvlášť děti mívají velmi nevšední úhly pohledu.

9. Podívejme se na stará místa novýma očima

Nemusíme ani cestovat nikam daleko, abychom si užili zajímavých zážitků. Leckdy stačí jen se podívat na stará místa novýma očima. Třeba pohledem cizince, který je tu poprvé, či zvídavého dítěte, zvířecíma očima, pohledem filmového či literárního hrdiny, pohledem toho, kdo v tomto místě tvořil. Možností je mnoho. A leckdy stačí jen zvednout oči výš, jít jinou cestou, odbočit na vedlejší ulici. Poznat různé části našeho města, zajet do sousedního, probádat tajemné uličky, poznat krajinu, lesy, louky.

10. Využijme energii, kterou si přivážíme

Z cest se většinou vracíme nabiti, plni energie, využijme toho. Změňme návyk, přenesme něco z toho, co jsme zažili a prožili, do každodenního života. Vyjeli jsme na chvíli ze zajetých kolejí a je jen na nás, zda se do nich opět vrátíme, nebo začneme dělat něco jinak.

A po návratu: zpracujme svoje zážitky

Je fajn nafotit 2000 fotek, ale co s tím. Už při focení přemýšlejme, že fotky budeme znovu procházet, rozmýšlejme, co nafotíme. A doma fotky projděme a vyberme ty, co se nám opravdu líbí. Ty, ze kterých budeme dělat prezentaci či fotoknihu nebo dolepíme do cestovního deníku a pár fotek, které ukážeme přátelům. Takto se k nim budeme vracet, budou nám dělat radost, budeme se z nich těšit. V opačném případě zapadnou, to je vlastně ani fotit nemusíme.

A abychom k fotkám měli co psát, zkusme si odpovídat při cestě (nebo po ní) na otázky, které najdete ve volně přístupném ZÁŽITKOVNÍKU z cest. Napište si o něj. 

Užijte si odpovědi!

Vaše Jitty

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Jankkas
Jankkas 23. 6. 2020

Odpovědět
xxkouckaxx
xxkouckaxx 10. 5. 2020

super

Odpovědět
Maruš11
Maruš11 3. 4. 2020

super

Odpovědět
Kahomar
Kahomar 5. 2. 2020

dovolenou jsem si zatím vždy užila dle svých představ

Odpovědět
jitkakytka
jitkakytka 30. 7. 2016

užitečné rady...

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
101 366
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.