Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. Více informací

Kahomar
Kahomar
Vloženo 19. 7. 2021
Líbí se mi

1. srpen 2005 - Vyhlášení CHKO Český les

Kahomar
Kahomar
Vloženo 19. 7. 2021
Líbí se mi
1. srpen 2005 - Vyhlášení CHKO Český les

1. srpen 2005 - Vyhlášení CHKO Český les

CHKO Český les

má rozlohu 473 km², která je z 80 % pokryta lesem. Zahrnuje nejcennější území příhraničního pásu hor Českého lesa od Broumova v okrese Tachov až po Českou Kubici v okrese Domažlice. Do roku 1990 ležela velká část území CHKO v hraničním pásmu, a proto se v něm zachovala nenarušená příroda. CHKO Český les se skládá ze dvou částí, rozdělených tělesem dálnice D5.

Krajina Českého lesa se svým rázem velmi podobá Šumavě, je však v průměru o 300–500 m nižší. Nejvyšším vrcholem je Čerchov (1 042 m n. m.), na jehož vrcholu se nachází Kurzova rozhledna, pojmenovaná po dr. Vilému Kurzovi, jednom za zakladatelů Klubu českých turistů.Krajina Českého lesa je silně poznamenána historickým vývojem 2. poloviny 20. století, kdy došlo k násilnému odsunu původního obyvatelstva a uzavření značné části hraničního pásma veřejnosti. Desítky zaniklých vesnic, nad jejichž troskami se opět ujímá vlády příroda, dotvářejí jedinečnou atmosféru Českého lesa. Pro severní část Českého lesa jsou charakteristická vrchovištní rašeliniště s borovicí blatkou a svébytnou rašeliništní květenou, např. rašeliniště Podkovák. Zachovalá luční společenstva jsou tvořena zejména podmáčenými až zrašelinělými loukami s výskytem chráněných a vzácných druhů rostlin a rozsáhlými nivními lady. Východní polovinu tachovského okresu dělí údolí řeky Mže. Výrony minerálních pramenů daly vznik Konstantinovým Lázním, světoznámému balneologickému zařízení pro choroby srdce. Také bylo minerální bohatství využíváno v rudných dolech, soustředěných kolem hornického města Stříbra na Mži. Magické tajemno zaniklých pohraničních obcí a řada turistických tras a cyklostezek lákají návštěvníky v letní turistické sezóně. V zimě má oblast výborné podmínky pro běžecké lyžování. Výchozími místy pro tyto aktivity jsou Tachov, Rozvadov, Přimda, Poběžovice a Klenčí pod Čerchovem.

Místo, kde můžeš psát a diskutovat

Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
Kahomar
Kahomar 1. 8. 2021

Krásná lokalita

Odpovědět
dasenaK
dasenaK 1. 8. 2021

Chlouba naše

Odpovědět
hudlenka
hudlenka 1. 8. 2021

Pěkná lokalita. když u nás vylezeme na nějakou hodně vysokou rozhlednu s dobrými výhledy, tak i na Český les dohlédneme .-)

Odpovědět
ohnivázenaMagdalena

Krásné...krásné

Odpovědět
lemur
lemur 1. 8. 2021

Hezká rozhledna.

Odpovědět

ŽENY s.r.o. v číslech

3 887
testovaných produktů
100 398
registrovaných inspirativních žen
210 746
vložených hodnocení

Chci odebírat novinky na svůj email.