Nejen že Zuzana vystudovala sinologii a věnovala se tlumočení v čínštině, ale díky svému snu absolvovala také náročné studium na Institutu tradiční čínské medicíny a dnes se naplno věnuje čínské medicíně ve své vlastní ordinaci v Praze.
Zabýváte se čínskou medicínou, ale původně jste vystudovala jiný obor, je to tak? 
Ano, původně jsem vystudovala obor sinologie na Filozofické fakultě UK. Protože je tento obor zaměřen nejen na jazyk, ale i na kulturu, filozofii a historii Číny, některé filozofické principy z nichž čínská medicína vychází, mě oslovily již tenkrát.
Ale tehdy mě více zajímal jiný fenomén a to šamanismus. Studovala jsem ještě jako mezioborový doplněk Sociální a kulturní antropologii a fascinovaly mě různé národnostní menšiny a kmeny, které na území ČLR stále praktikují šamanismus i po tisíciletích v nezměněné podobě. Toužila jsem tam jet a dělat terénní výzkum. I když jsem v rámci studia strávila v Číně jeden rok, tento plán mi úplně nevyšel, alespoň jsem tedy tato území procestovala křížem krážem a také území podobných národů v Thajsku. Nakonec jsem napsala diplomovou práci o Šamanismu v nejstarší Číně. 
Foto: archiv Zuzana Zlesová

Jak jste se tedy dostala k čínské medicíně?
V období, kdy jsem se ocitla na mateřské dovolené, jsem začala bilancovat svůj dosavadní život a uvědomila jsem si, že se nechci vrátit ke své původní činnosti, kterou bylo především tlumočení. Když studujete sinologii, čtete si starodávné básně, pronikáte do tajů této tisícileté kultury a žijete si v takové bublině.
Ale svět po skončení studia byl úplně o něčem jiném, doprovázela jsem Číňany žijící v Praze na cizineckou policii, na úřady, pojišťovny, k lékaři, pro českou stranu jsem tlumočila na obchodních jednáních. Nic z toho jsem se ve škole nenaučila. Chyběla mi potřebná slovní zásoba, kterou jsem se učila za pochodu, neustále jsem z toho byla ve stresu. Časté cesty do letadlem do Číny mi připadaly neslučitelné s rodinným životem.
Cítila jsem, že mě srdce táhne k něčemu jinému, že bych chtěla dělat práci, která mě naplňuje. Vrátila jsem se k četbě knih o taoistické filozofii, o cvičení Qigong a podobně. Pak jsem začala hledat kurzy, kde bych se to cvičení mohla naučit. A narazila jsem na Institut tradiční čínské medicíny. Najednou jsem okamžitě věděla, co chci dělat. Musím přiznat, že studium bylo velmi náročné, měli jsme vynikající učitele, kteří nám nic nedali zadarmo. Za čtyři roky jsme absorbovali obrovské kvantum vědomostí, včetně klasické západní medicíny, což je nutnost. Je škoda, že tato škola zatím nemá statut vysoké školy, protože mi připadala na velmi vysoké úrovni.   

Jak se čínská medicína liší od té klasické? 
Tradiční čínská medicína je velmi sofistikovaný a detailně propracovaný systém diagnostiky a léčby. Chci to zdůraznit proto, aby někdo nekladl rovnítko mezi TČM a výše zmiňovaný šamanismus. Od naší klasické západní medicíny se tedy neliší tím, že by byla primitivní, ale tím, že ten systém je zkrátka jiný, zjednodušeně lze říct, že je více symbolický. Jeho základem je jednota protikladů tzv. yin a yang, v kterých je obsaženo vše, celý vesmír a také samozřejmě lidské tělo a jeho fyziologické funkce.
Abych uvedla nějaký příklad, tak orgány a hmotné substance v těle, jako svaly, šlachy, kosti, krev – patří k yinu, je to nepohyblivý materiální základ, ale tělesné funkce, to že orgány pracují, srdce pumpuje, krev teče, žaludek a střeva tráví, ledviny vylučují moč, je vše úkolem yangu, který je aktivní prvek – pohání k činnosti a zahřívá. Poměr yinu a yangu v těle by měl být vyvážený, aby vše fungovalo tak, jak má. Pokud je tato rovnováha narušená, vznikají různá onemocnění.

Systém dále pracuje s pěti prvky – voda, dřevo, oheň, země, kov, k nimž jsou přiřazeny jednotlivé orgány, různé tkáně v těle. Pokud interakce mezi těmito prvky postupuje podle přírodních zákonů, vše v těle funguje jak má, pokud se však systém naruší a dojde k disharmonii, může to spustit kaskádovitý proces různých onemocnění – vnitřní rozvrat organismu. 
Liší se také samozřejmě vyšetřovacími metodami, mezi jejichž základ patří dotazování – rozhovor, vyšetření jazyka a pulsová diagnostika a léčebnými postupy – bylinná léčba, akupunktura, zdravotní masáže, zdravotní cvičení a dietetika. 
 
A ještě jedna zcela zásadní odlišnost: čínská medicína dává zcela jasně do souvislosti psychické příčiny s fyzickým stavem, vliv emocí a psychického naladění na zdraví člověka je běžnou součástí uvažování o pacientovi. Abych uvedla příklad, setrvalý strach poškozuje ledviny, nadměrný dlouhodobý stres játra, smutek plíce atd. 

Vy osobně klasické medicíně tedy nevěříte? 
To bych neřekla. Klasická medicína by u mě byla stále metodou první volby, pokud by šlo o akutní onemocnění, život ohrožující stav. Je nenahraditelná také v momentě, kdy je třeba udělat laboratorní vyšetření, kdy je třeba využít moderních zobrazovacích metod a podívat se do těla ultrazvukem, CT, magnetickou rezonancí. Určitě též, pokud si situace žádá chirurgické řešení a je to z objektivních důvodů nutné, nebo v případě onkologického onemocnění. Klasická medicína nabízí hodně zajímavého, stále se rozvíjí nejnovějšími výzkumy a lékaři se většinou snaží, jak nejlépe dovedou, vzhledem k možnostem.
Ale když už se takhle ptáte, v něčem jí skutečně nevěřím a to je celostní pohled na pacienta. Protože je klasická medicína čím dál tím víc specializovaná, jednotlivá pracoviště dělají různá vyšetření a pacient mezi nimi koluje, lékaři mají na každého pár minut, vytisknou zprávu, která je plná latinských zkratek a odešlou vyděšeného pacienta pryč. Často se setkávám s tím, že mi lidé říkají “nikde mi nic nenašli a mně je přesto špatně, tak jsem dostal antidepresiva”, nebo mi vyjmenují dlouhý seznam, co jim kde našli a dlouhý seznam léků, ale nikdo za tím nehledá společnou příčinu, společný kořen a základ všech potíží. 

Foto: Pinterest

S čím k Vám mohou pacienti přijít? Co umí čínská medicína vyléčit?
Čínská medicína je vhodnou alternativou, pokud se jedná o chronická onemocnění, u kterých klasická západní medicína nabízí jen možnost doživotně užívat léky. Takoví pacienti také nejčastěji čínskou medicínu vyhledají. Typická jsou například kožní onemocnění, kde klasická medicína nabízí pouze možnost se stále mazat kortikoidy, které mají řadu vedlejších účinků a někdy už vůbec nezabírají. Ale škála potíží, se kterými mohou lidé přijít, je skutečně široká, v podstatě neomezená. Jedinou výjimku tvoří ty akutní život ohrožující stavy, které jsem zmiňovala výše.
Když už jsme na tom webu pro ženy, tak mohu zmínit, že čínská medicína má vynikající výsledky v léčbě menstruačních obtíží, syndromu PMS, neplodnosti, klimakterických obtíží, chronických výtoků a podobně. Také dokáže pomoci s nedostatkem mléka po porodu, poporodní depresí, úzkostmi. Se ženami pracuji velmi ráda, jako žena a matka dvou dětí jsem si sama prošla mnohými úskalími, a proto si jich velmi vážím a jejich potíže nezlehčuji. 

Je v ČR k čínské medicíně ze strany lidí důvěra? 
Ze strany lidí, kteří přijdou sami a dobrovolně, pociťuji důvěru, která mě naplňuje radostí a optimismem. Ta důvěra je strašně důležitá, protože čínská medicína vyžaduje od pacienta aktivní přístup k léčbě. Nejen, že bude užívat byliny, ale také je často nutná změna stravování a životního stylu, cvičení apod. Když někdo chodí spát pravidelně až ve dvě ráno, celý den se nestíhá najíst, večer rychle sní bagetu koupenou u pumpy a do toho pije šest kafí denně, aby to vydržel, pak pochopitelně byliny ani akupunktura žádné zázraky nesvedou.
Proto si s lidmi hodně povídám a vysvětluji, co a proč je potřeba změnit, aby tělo našlo ztracenou rovnováhu. Je třeba se nějakým způsobem chovat nejen v souvislosti s denní či noční dobou, ale také ročním obdobím a aktuálním počasím, tomu se přizpůsobuje stravování, oblékání, spánek i chování a prožívání emocí – Číňané tomu říkají “pěstování zdravého života”.
A co ze strany klasických lékařů – spolupracujete, nebo jste pro klasickou medicínu „tabu“?
Co se týká spolupráce s klasickými lékaři, je situace prozatím taková vlažná. Nesetkávám se s tím, že by lékaři proti čínské medicíně brojili, nebo ji zakazovali, spíš s takovou opatrnou zvědavostí. Někteří lékaři se sami rozhodli TČM vystudovat a někteří to považují za obskurní systém šarlatánů.
V čínské nemocnici, kde jsem byla letos měsíc na praktickém kurzu, funguje zcela přirozená kooperace obou systémů, což bych viděla jako ideál. Například na oddělení endokrinologie nechal čínský lékař pacientce nabrat hodnoty hormonů štítné žlázy z krve, na základě výsledků potom stanovil léčbu pomocí bylin a akupunktury. Pacientka tedy nebude muset brát doživotně léky na substituci funkce štítné žlázy.
Čínská a klasická medicína ruku v ruce nabízí pacientovi to nejlepší z obou. Uzavírá Zuzana Zlesová velmi zajímavé povídání. 

 
Praha již 25. 1. 2020 více informací ZDE – workshop Čínská medicína v léčbě těla i duše ženy
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account