Markéta Karman se věnuje nejen on-line marketingu, ale se svým mužem založila také projekt Krav maga JINAK postavený na kurzu sebeobrany pro ženy. Jak její manžel říká, nejlepší je ten boj, ke kterému nedojde, je ale dobré být připravená se bránit a ubránit. V tomto případě nezáleží na tom, že jste žena, v krav maga totiž pracujete s energií útočníka. 
Co to je krav maga a odkud pochází? 
Zjednodušeně řečeno, krav maga je reálná sebeobrana. Jejím zakladatelem je slovenský Žid Imi Lichtenfeld, který sám vyzkoušel různá bojová umění (karate, judo… ). Zjistil však, že tato bojová umění nejsou účinná při obraně proti pouličnímu násilí, se kterým se ve 30.letech 20.století potýkal. Proto si z každého umění vzal to nejlepší a vytvořil koncept Krav maga, který umožní i zdánlivě slabšímu jedinci, například ženě, ubránit se výrazně silnějšímu útočníkovi.
V Krav maga nejde tak ani tolik o vaši vlastní fyzickou zdatnost, spíš o to, jak umíte pracovat se sílou a kinetickou energií útočníka, které využijete ve svůj prospěch.
Proč je krav maga označována také jako bojový sport?
Krav magu lidé často označují za bojový sport, ale ona jím není. Jedná se opravdu o sebeobranu. Kromě samotného útoku řeší i tzv. předkonfliktní fázi, tedy to, co předchází samotnému útoku. Tuto fázi lidé, a zejména ženy, často podceňují. Jdou po ulici, klopí zraky, dělají, že jsou neviditelné a neotočí se, i když jim je nepříjemné, že za nimi ve tmě někdo jde. A to je špatně. Věděla jste, že 80 % útočníků si svůj útok rozmyslí jen díky tomu, že mu dáte najevo, že o něm víte?
Pouliční násilníci těží hlavně z momentu překvapení, pokud mu ho vezmete, najde si raději jinou, snadnější oběť, u které je větší předpoklad, že není připravena se bránit. Ale jak říká můj muž, nejlepší boj je ten, ke kterému nedojde a když můžete, vezměte nohy na ramena a utíkejte. 

Proč bych se měla přihlásit na kurz? K čemu mi to bude?
Kromě toho, že začnete svoji bezpečnost a často i bezpečnost svých blízkých brát opravdu vážně a naučíte se nepodceňovat bezpečnostní rizika všedního dne, zlepší se vám i vaše kondička. Velmi často se ženám, které začnou pravidelně trénovat, stává, že se jejich tělo zpevní a vyrýsuje, nebo ztratí i nějaký ten nadbytečný špíček, pokud s ním přicházejí. 
V dopoledních kurzech sebeobrany pro ženy se také vždy vyskytne žena, která jeví známky domácího násilí. Tento kurz je však krátký na to, aby se jim dalo účinně pomoci. Přesto manžel vždy zdůrazňuje, že i s tímto problémem se na něj mohou ženy obrátit. Zatím toho ale žádná nevyužila a je to škoda. Chápu však, že situace, ve které se nachází není nijak jednoduchá.
Během tréninku se cvičí nejen samotné obranné techniky, ale simuluje se i zátěž, stres, ve kterém se tělo při napadení nachází. Když na vás teď vyskočím se zbraní v ruce, zůstanete v šoku, vaše tělo se dostane velmi rychle do stresu a vaše svaly budou o 20 % zásobeny kyslíkem méně, než když sedíme v klidu v křesílku. Tohoto efektu se dociluje fyzickou zátěží, takže se velmi často klikuje, běhá do schodů apod. To co vám jde v klidu, najednou ve stresu tak snadno nefunguje.
Kromě dospělých trénujeme také děti. Několik z nich si prošlo ve škole šikanou. Je to citlivé téma, které se ve školách neřeší vůbec nebo špatně a rodiče se s žádostí o radu začali obracet na manžela. Nebudete-li do kurzů chodit vy sama, můžete je využít pro své děti.
Co když se necítím v kondici? Zvládne to opravdu každá žena?
Ano, zvládne. S každým novým zájemcem mluví manžel vždy osobně. Pozve ho na kávu a zjišťuje jeho potřeby, motivace, sportovní aktivity a zdravotní a pohybová omezení. Po rozhovoru si zájemce domluví termín nezávazného tréninku, kde si vyzkouší, zda by mu opravdu krav maga vyhovovala a zároveň si manžel otestuje jeho fyzickou kondici.
Trénink vždy probíhá s ohledem na individuální fyzické možnosti. Stručně řečeno, začátečník nikdy nedostane stejnou tréninkovou dávku jako někdo, kdo trénuje pravidelně rok. To ale neznamená, že nedostane do těla. Se zvyšující se kondicí se postupně zvyšuje i zátěž, takže si nikdy neodpočinete 🙂 Zároveň je každý trénink jiný, pestrý, a to lidi baví. Vaše tělo nemá příležitost si zvyknout na monotónní pohyb, nebo zátěž, proto se stále zlepšuje a vy s ním.
Co mi takový kurz sebeobrany dá? 
Naučíte se být zodpovědná vůči sobě sama, dívat se kolem sebe, vnímat a nepodceňovat možná rizika. Základní kurz vás naučí základní techniky, například jak se dostat ze sevření ruky, nebo vůbec nepřipustit, aby se k vám někdo přiblížil a pokud se už rozhodne z bezprostřední blízkosti zaútočit, jak tento útok eliminovat. Krav magu určitě využijete.
Jaké jsou reálné výsledky? Máte vlastní zkušenost s využitím této sebeobrany?
Za dobu, co znám manžela a s krav magou žiji, jsem již několikrát využila jeho rad v řešení právě předkonfliktní fáze. Když jsme doma situaci zpětně hodnotili, shodli jsme se, že jsem skutečně “jen neplašila”, ale že se opravdu jednalo o potenciálně nebezpečnou situaci.
Od našich kurzistů často slyším, jak dostali “na budku” před tím, než začali s manželem trénovat. Těší mě, když se nezapomenou pochlubit tím, jak úspěšně vyřešili konflikty nyní, kdy už vědí jak na to. Jsou pyšní sami na sebe a my na ně.

Jak jsem již říkala, manžel trénuje také děti. Některé z nich byly nebo jsou šikanovány. Zrovna jeden z nich, který byl dříve šikanovaný se díky kurzům krav maga naučil ubránit a od útočníků má nyní klid. Stouplo mu sebevědomí, stal se předsedou třídy a roste z něj šťastné dítě. To vše ale jen díky tomu, že jeho rodiče problém aktivně řešili. Setkáváme se s tím, že školy šikanu buď neřeší nebo řešit neumí. Vyskytuje se poměrně často a jen velmi málo se o ní mluví. Přitom následky si dítě často nese celý život. 
Jak kurz probíhá?
To záleží, o jaký kurz se jedná. Zda o jednorázový dopolední kurz nebo pravidelný trénink. Všechny kurzy probíhají v početně omezených skupinách. Pro pravidelné trénování je skupina maximálně 6členná, u dopoledních kurzů 10členná. Ve skupině se často trénuje ve dvojici.
V dopoledních kurzech je méně fyzické zátěže a více se zaměřujeme na nácvik jednotlivých technik. Nejprve pomalu, abyste se naučila techniku a pak se postupně přidává i na rychlosti. Ve druhé části kurzu se pak techniky nacvičují formou modelových situací, které jsou velmi oblíbené.
U pravidelných tréninků máme času více, proto se během jednoho tréninku zaměříme na jednu nebo dvě techniky, ale o to důkladněji si je natrénujete a zhruba polovinu času tvoří fyzická zátěž, která simuluje stres do kterého se tělo dostane během napadení. 
Krav maga  využívá mimo jiné tyto principy:

    agresivní přechod z obrany do protiútoku
    ukončit boj co nejrychleji a získat prostor pro útěk
    princip páky
    energii útočníka
    citlivé body 

Naše tělo je systém pák a toho lze v sebeobraně snadno využít. Divila byste se, jak snadno dostanu 2metrového chlapa do kolen jen díky tomu, že mu například otočím zápěstí na druhou stranu.
Také se aktivně zapojujete do tréninků, nebo jste v pozadí a stojíte jen za marketingem kurzů?
Dobrá otázka 🙂 Ano, jsem hodně kovářovic kobyla. V loňském roce jsme od ledna do května jezdili pravidelně každý druhý víkend trénovat ženy do Brna. Všechny začínaly, proto jsem se do skupiny přidala k nim. Bohužel jsem v dubnu měla úraz kolene, který mě na několik dlouhých týdnů omezil ve sportu obecně, takže nyní k manželovi docházím jen na kondiční přípravu, která je stále ještě kolenem limitována.
Více tedy stojím od počátku tam vzadu. Stojím za samotnou značkou a její propagací, jsem kameraman, fotoreportér, autor webu, správce facebooku, markeťák, asistentka, zákaznický servis… Pasivně (tedy aktivně za kamerou a foťákem) jsem absolvovala všechny naše kurzy a v každém kurzu obdivuji všechny účastníky. Stále žasnu nad jejich odhodláním a plným nasazením, se kterým jdou do každé akce.
A co na to ženy, které si kurzem prošly?
Ženy hlásí zvýšení sebevědomí a zvýšení pocitu vlastního bezpečí (v některých pro ně specifických situacích se přestaly bát) a v neposlední řadě jsou to výsledky, které ocení asi každá žena – zmenšení konfekční velikosti o několik čísel, zpevnění a viditelné vyrýsování paží. Každá má své cíle a jsem ráda, že jim pomáháme jich dosahovat a překonávat je.
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account