Marcela Hrubošová: Z finančního vymáhání k osvětě o gramotnosti

Marcela Hrubošová pracovala přes 25 let ve finančním sektoru, mimo jiné i jako ředitelka sektoru vymáhání pohledávek. Právě po zkušenostech s lidmi, kteří se ocitli v dluhové pasti nebo na pokraji bankrotu se rozhodla vzít to za jiný konec, dala výpověď a věnuje se osvětě a finančnímu vzdělávání. Její akademie finanční gramotnosti má již 3000 absolventů, z toho 1000 dětí.

Životní zlom: „Po zákazu veřejně vystupovat ze strany banky, jsem založila webové stránky financeproradost.cz, kde jsem chtěla dávat lidem charitativní poradenství a pod stejným názvem (pseudonymem) jsem začala ve volném čase přednášet o financích na besedách, workshopech a konferencích. V roce 2012 však v rámci úsporných opatření ze strany banky, přišel požadavek, abych ze svého týmu propustila 2 lidi. A tak jsem se rozhodla ponechat mým lidem práci a navrhnout zrušení mé ředitelské pozice, kde platová úspora daleko převýšila plat mých dvou lidí, a sloučení mé divize s jinou. Rozhodla jsem se odejít z korporace a začít podnikat sama na sebe,“

Co se vám nejvíc líbí na podnikání?
Na podnikání mám nejraději svobodu, volnost a ten ohromný prostor příležitostí, mezi kterými můžete volit.

Věnujete se finanční gramotnosti, jak by se podle vás měly ženy zachovat když chtějí začít podnikat? Jak jste to udělala vy?
Každá žena by se měla naučit nejdřive dobře hospodařit na domácí půdě, aby věděla jaké výdaje ji v každodenním životě potkávají, a dokázala si udělat představu  o tom, že i v podnikání bude muset peníze spravovat a řídit. Prosperující podnikání je pak o efektivitě, důslednosti a schopnosti být užitečný druhým lidem. Ženy maji velké problémy v podnikání se stanovením ceny své práce a tím i s celkovou cenotvorbou za své produkty nebo služby. I toto však velmi souvisí s domácími financemi. Já jsem s tímto neměla problémy, protože řízení a správa financí mě provází od dětství. Vždy jsem  byla pokladníkem – ve škole nebo v kroužcích. V 18 letech jsem pak nastoupila na finanční úřad a byla daňovým specialistou, což mě  naučilo vidět podnikání ze dvou úhlů pohledu. Jednou jako ten, kdo daně kontroluje a podruhé jako člověk, který se dívá na svou rodinu jak se po revoluci snaží uplatnit na poli podnikání. Vlastnili jsme pivovar a tiskárnu, takže o podnikání se doma neustále mluvilo, a vše se učíte za chodu, jen praxí.

Jaký je největší rozdíl mezi zaměstnáním a podnikáním?
Zaměstnání je o nesvobodě a závislosti, podnikání o svobodě a nezávislosti.  Kdo chce žít skutečně šťastným a naplněným život, pak si zaměstnání vybere jako cestu proto, aby se naučil praxí o čem podnikání je a pak se vydal svou vlastní cestou. Zaměstnání je o limitech, podnikání o přiležitostech.

Využíváte nějaké ženské vlastnosti v podnikání?
Nevím, jestli používám ženské vlastnosti nebo mužské. Zůstávám sama sebou a když mi v podnikání fungují nějaké věci, pak nesleduji jakého druhu energie jsou, ale jsem za ně ráda, že je umím rozpoznat, využít a posunout tím své poslání dál ve prospěch těch, pro které to dělám.

Jaký je váš největší podnikatelský sen?
Vytvořit ucelený vzdělávací koncept finanční gramotnosti, podle které by se učily děti a lidé po celém světě a natočit zábavný film o finanční gramotnosti s kuřátkem Pípem v PIXARU. 🙂

Jak odpočíváte? A jde to vůbec, když člověk podniká?
Miluji co dělám a dělám co miluji, takže mi přijde, že relaxuji pořád.

Zaujal váš Marcely příběh? Chcete být součástí jejího týmu a podílet se na vytváření nových aktivit na poli finančního vzdělávání? Pokud ano, pište na mail marcela@financeproradost.cz.

Zdroj: Kristýna Malina

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account