Testujeme, blogujeme a sdílíme recenze.
vložila 19.12.2016
22.7.2017
Kurzovní lístek - Exchange s.r.o.
25,900
26,200
22,200
22,500
EUR

Obléknout modelku je snadné, se skutečnou ženou je to trochu těžší, říká módní stylistka

Michaela Stabrynová pracuje jako HR manažerka v advokátní kanceláři. Není to ale jediná věc, která ji baví. Více než šest let se věnuje módnímu stylingu, který i vystudovala. Teď jí dokonce vyšla kniha plná módních tipů, které za roky praxe nasbírala.

Jak a kdy jste se začala profesně věnovat módě?

Vždycky jsem měla ráda kombinování, nakupování hadříků… Zlomilo se to před šesti lety, kdy jsem absolvovala školu stylu Backstage. Samotný kurz byl skvělý, ale byl pro mě naprostým základem. Začala jsem se lépe orientovat ve světě módy, naučila jsem se základní pravidla kombinování, ale pořád je to jen odrazový můstek. Chleba se láme na skutečných ženách, obléknout modelku s ideálními mírami je celkem snadné. Postupem času jsem se naučila to, co je při této práci opravdu hodně potřeba – být trochu psychologem, dokázat přesvědčit ženu, že jí něco může skutečně slušet…

Jak přišel nápad na knihu, kde shrnujete módní tipy pro „skutečné ženy“?

Na křtu knihy mé kamarádky jsem se potkala s šéfredaktorkou Grady Katkou Ščudlíkovou. Když mě pak kamarádka představila jako módní stylistku, slovo dalo slovo a zeptaly se mě, jestli nechci napsat knihu s módními tipy. Byla jsem zaskočená a vlastně i pobavená, takže moje první reakce byla, že tedy proč ne, aniž bych od toho něco čekala. Ale vyměnily jsme si kontakty a nakonec se to opravdu stalo, za což Katce dodatečně děkuju.

Takže jste byla ve správnou dobu na správném místě?

Přesně tak.

Pro jakou ženu je vaše kniha a co jí přinese?

Kniha je pro normální českou ženu, která nemusí mít extra super příjmy, chce se líbit a touží po změně. Není to o tom, že by musela utrácet peníze. Dozví se praktické tipy, není to teoretická kniha, je to kniha „tyhle barvy spolu fungují, tenhle kousek můžete nosit těmito způsoby“. Je to souhrn toho, co jsem se naučila o oblékání různých typů reálných žen. Jde o praktické nadčasové tipy, není to o trendech.

 

Se ženami nakupujete, sestavujete jim oufity, probíráte a třídíte jim šatník… Setkáváte se třeba s tím, že má žena problém zbavit se kousků, které jí nesluší, ale je na ně zvyklá nebo k nim má nějakou vazbu?

Práce s klientkou má obvykle několik fází. Nejdříve se podíváme do skříně, pak jdeme nakupovat. Nejsem ten typ, že bych klientkám vyházela úplně všechno, jdu na to citlivě. Ještě se mi asi nestalo, aby byl něčí šatník úplná katastrofa. Necháme většinou univerzálnější, dobře kombinovatelné věci.

Občas se ženy opravdu neumí s některými kousky rozloučit. Po společných nákupech ale často zjistí, že jim něco může opravdu slušet a změní názor. Začnou se na sebe dívat úplně jinak a vyhodit nelichotivý kousek jim pak už nedělá absolutně problém.

Jaké jsou podle vás největší nešvary ve skříních českých žen?

Nešvar je u žen samotných v tom, že si nevěří… Taky to, že si jedou „to své“ už od mládí. Stačí, aby jim třeba v mládí někdo řekl „ty máš velkej zadek“, a ony se podle toho oblékají celý život, i když se jim postava třeba už dávno změnila. Jsou zakotvené ve věcech, co nosily kdysi. Neumí měnit styl. A i když se snaží koupit si něco jiného, něco, co se jim opravdu líbí TEĎ, tak to bývá jeden kousek, který pak neumí kombinovat se svým starým stylem a tak je odsouzen zůstat na ramínku, občas dokonce i s cedulkou, a nikdy na něj nedojde.

Jako stylistka musíte mít o sortimentu obchodů přehled. Jak bojujete s tím, že dřív byly za rok dvě kolekce a teď je jich třeba 20?

Je to tak… A když není nová kolekce, tak je prodejna alespoň přestavená. Hodně mi pomáhá sledovat web, protože většina řetězců už má i e-shop. Taky jsem ve všech možných věrnostních a slevových klubech, takže mi chodí o všech novinkách upozornění na email.

Hodně klientek mi řeklo, že neumí v řetězcových obchodech typu HM nakupovat. Je tam toho prostě moc. Stoupnou si doprostřed a absolutně netuší, co dál. Koukají, neví, po čem sáhnout… Tak se stane, že sáhnou po jistotě, právě po tom, co nosí posledních dvacet let… Buď to, anebo utečou…

Jaké tři věci by podle vás neměly chybět v žádném šatníku?

Kvalitní kabát, který vydrží navždy. Musí tedy být z kvalitního materiálu a v nadčasové barvě – camel, černá nebo šedá či tmavě modrá. Dále bílá košile, která jde skvěle kombinovat. Třetí kousek je křivák, který omladí a vypadá prostě skvěle.

Co byste poradila ženám, které hledají vlastní styl?

Důležité je odrazit se od toho, co člověk celý den dělá. Jinak vypadá šatník maminy na mateřské a jinak šatník špičkové manažerky. Co celý den dělám? Co má můj šatník splňovat? V čem je mi dobře? Také je dobré prolistovat časopisy, blogy… zkrátka hledat inspiraci. To, co se vám bude líbit, si dojít do obchodu vyzkoušet, za to nic nedáte… Důležité je mít odvahu a neoblékat se pro někoho jiného, ale pro sebe.

Nahlásit obsah

Co je s obsahem v nepořádku?

Sdílet obsah

Vyberte ze svých kontaktů

Čtěte také
Místo, kde můžeš psát a diskutovat (6)
Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
25.12.2016
Kabát, bílá košile - souhlasím, přidala bych ještě malé černé. Ale nevím, co je ten křivák, slyším to poprvé. Tak jsem si to "vyguglila" a přidávám se k Terce. Taky se mi to moc nezdá. Ale jinak pěkný článek, ráda jsem si jej přečetla.
21.12.2016
Kabát, bílá košile ... ok, ale křivák? To jsem tedy opravdu překvapená, že to je kousek, který by v šatníku neměl chybět. Tipla bych třeba kvalitní džíny, černé šaty, ale křivák tedy vážně nemám. Není to jen módní záležitost?
21.12.2016
Aha
20.12.2016
Souhlasim
Místo, kde můžeš psát a diskutovat (6)
Pro možnost vložit komentář musíte být přihlášena.
25.12.2016
Kabát, bílá košile - souhlasím, přidala bych ještě malé černé. Ale nevím, co je ten křivák, slyším to poprvé. Tak jsem si to "vyguglila" a přidávám se k Terce. Taky se mi to moc nezdá. Ale jinak pěkný článek, ráda jsem si jej přečetla.
21.12.2016
Kabát, bílá košile ... ok, ale křivák? To jsem tedy opravdu překvapená, že to je kousek, který by v šatníku neměl chybět. Tipla bych třeba kvalitní džíny, černé šaty, ale křivák tedy vážně nemám. Není to jen módní záležitost?
21.12.2016
Aha
20.12.2016
Souhlasim