Období alergií nastalo letos i kvůli dlouhé zimě později, příroda ale podle odborníků stačí všechno rychle dohnat. Rychle přibyly především alergeny z dřevin a bylin. „Většina reakcí se ale dá zvládnout běžně dostupnými přípravky, jako jsou například oční kapky. U velmi citlivých jedinců může ale dojít až k celkové reakci organismu na alergen, což vyžaduje velmi rychlý zásah odborníka,“ říká Pharm. Dr. Jitka Novotná.

Letošní zima byla neobyčejně dlouhá a studená, má to vliv na pylovou sezonu?

„Pylová sezona je dlouhá téměř deset měsíců a začíná obvykle už v lednu, kdy rozkvétají lísky a olše. Jejich jehnědy jen málo připomínají barevné květy bylin a ovocných stromů. Uvolňují však malinká pylová zrnka v milionových počtech z jednoho květenství. Letos kvůli velmi chladnému počasí tyto dřeviny rozkvetly až v únoru a alergikům se tak o pár dní prodloužilo klidové období bez pylů vznášejících se ve vzduchu. Příroda má však schopnost všechno „dohnat“ a tak v dalším období rychle přibylo alergenů z dřevin, hlavně dubu a břízy, a také bylin, jako např. podbělu či pampelišky.“

Které typy alergie jsou nejčastější právě na jaře?

Jarní probouzení přírody k životu znamená výskyt nejen květních pylů, ale také plísní a prachu. Tyto částečky unášené vzduchem vyvolávají u citlivých lidí reakce nejčastěji lokálního (místního) typu, jako je senná rýma, záněty očních spojivek, případně podráždění dýchacích cest. Většina takových stavů se ale dá zvládnout běžně dostupnými přípravky, jako jsou třeba vhodné oční kapky. U jedinců velmi citlivých může dojít až k celkové reakci organismu na alergen, k anafylaxi, což je velmi závažný stav život ohrožující a vyžaduje velmi rychlý zásah odborníka.

 

Jaký vliv mají pyly a další alergeny na naše oči?

„Vzduchem nesené alergeny se usazují na celém povrchu těla a na nejcitlivějších místech, jako jsou oči a sliznice dýchacích cest, vyvolají místní podráždění. Při tom se z žírných buněk uvolní histamin a prostaglandiny. Tím se aktivují imunoglobuliny IgE zodpovědné za obranu proti alergenu. Dojde k rozvoji zánětlivého procesu provázeného hojnou sekrecí, otokem, svěděním, pálením nebo zarudnutím.“

Jak poznáme, kdy stačí oči podrážděné alergií uklidnit očními kapkami a kdy je potřeba vyhledat lékaře?

„Rozlišit nekomplikované podráždění od lokální alergické reakce je v začátku obtížné. Projevy jsou velmi podobné – sekrece (slzení), svědění, zarudnutí spojivek, otok víček.  Ve všech případech je dobré začít stejným postupem: Pokud možno co nejdřív odstranit příčinu dráždění, omýt obličej a oči chladnou čistou tekoucí vodou, osušit vlastním čistým ručníkem, propláchnout oční vodou a použít zklidňující oční kapky. Případně přidat celkové antihistaminikum. Pokud po ošetření potíže neustupují nebo se zhoršují, je třeba vyhledat odbornou pomoc.“

Co je důležité pro správný výběr nejlepších očních kapek pro svědící, podrážděné, zarudlé oči?

„Nejlepší a potřebné je dopátrat se příčiny potíží a rozlišit konkrétními otázkami, zda jde o běžné nekomplikované podráždění mechanické (např. prach, UV záření, únavu očí z přepracování u PC, klimatizace, řízení auta, infekční bakteriální nebo virový zánět, případně alergii), a pak už vybírat nejvhodnější oční přípravek nebo vyhledat odbornou pomoc.“

Existují nějaká pravidla, která bychom měli při užívání očních kapek dodržovat?
„Oční přípravky jsou velmi specifické. Musí splňovat velmi mnoho náročných kriterií při výrobě, svým složením nesmí oko dráždit ani poškodit. Do očí se smí použít jen přípravky k tomu účelu určené, schválené, vyzkoušené a ověřené, a to po konzultaci s lékařem nebo lékárníkem. Oční kapky z jedné lahvičky by měl používat vždy jen jeden pacient. Před otevřením lahvičky s očními kapkami si vždy umyjeme ruce, případně očistíme oči. Do oka kapeme 1-2 kapky přípravku zahřátého v dlani na teplotu těla tak, abychom se lahvičkou nedotkli oka, a po vkápnutí oko na chvíli zavřeme. Ihned po nakapání uzavřeme lahvičku a vrátíme ji do obalu, kde je přípravek chráněn před světlem. Od prvního otevření mají oční přípravky omezenou použitelnost, která je vyznačena v návodu nebo na obalu.“
Oční kapky Similasan jste s námi mohly testovat. Jak to dopadlo se podívejte ZDE.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account