Pět typů břicha, pět individuálních řešení

Mnohé z nás se stydí objevit v bikinách, protože jim figuru kazí břicho.

Většina se domnívá, že nejlepší způsob, jak získat ploché bříško, jsou stovky cviků v tréninkovém sále. Tak to ale vůbec není, tvrdí trenér a televizní hvězda James Duigan.

Duigan je pokládán za jednoho z nejlepších odborníků na formování štíhlého a zdravého těla. Trvá na tom, že pokud jde o ploché břicho, žádný universální recept neexistuje. Existuje pět základních typů břicha a každý z nich si žádá jiný postup.

“Pneumatika”
pneumatikaTento typ je typický především pro lidi, kteří vedou sedavý způsob života a jsou citově vázáni na sladkosti. Naštěstí poradit si s tímto typem bříška je jednoduché a člověk se ani nemusí týrat v tělocvičně: stačí upravit jídelníček.
Pokud se málo pohybujete a jíte mnoho rafinovaného cukru, pečiva, bílého chleba a koláčů, je dost logické, že vám narostlo velké břicho se záhyby. Tuk se vám bude ukládat i na bocích a stehnech, – říká James.
Rychlý plán nápravy
–Omezte spotřebu alkoholu. To je skutečná bomba. Líh je de facto cukr. Stejně jako všechny nepotřebné sacharidy se alkohol ukládá do tukových tkání v pase. Kdekdo zná pojem „pivní břicho“, málokdo však slyšel o „vinném pase“, což je opuchlé břicho, které se směrem dolů rozšiřuje. Můžete se občas napít, – pokračuje James, – ale pokud chcete mít ploché břicho, budete muset omezit množství.
– Poté, co aspoň na dva týdny stopnete alkohol, musíte začít měnit jídelníček. Žádné polotovary, žádné nízkokalorické dobrůtky. Žádný cukr, sůl a konzervanty. Žádná éčka vylepšující chuť. Pouze přírodní, výživné jídlo.
–Jezte čerstvé potraviny: ryby, vejce, maso od farmářů, zeleninu, ořechy, avokádo.
-Tak jako tak se budete muset začít víc hýbat. Pokud tělocvična není nic pro vás, začněte s dlouhými procházkami. Později přidejte ranní rozcvičku: dřepy nebo jóga jsou ideální.
Hlavní rada majitelům takového břicha
Až se příště budete po těžkém pracovním dnu chtít odměnit kouskem dortu, přiložte si ho na chvíli k břichu. A představte si, že ten kousek vypadá právě takhle!

“Stresové břicho”
stresoveS tímhle typem bříška se nejčastěji setkáváme u perfekcionistů. To jsou lidé, kterým nikdy nic nestačí a kteří nikdy nikam nestihnou přijít včas. Kvůli stresu tito lidé trpí tzv. syndromem podrážděného střeva, což se často projevuje vzdutím břicha.
Pokud takové břicho máte, znamená to, že tuk je soustředěn v oblasti pupku. A to je první příznak, že vaše tělo produkuje příliš mnoho kortizolu, hormonu, který tuk nutí hromadit se právě v oblasti pupku jako dlouhodobá zásoba. Neklamným příznakem faktu, že jste vlastníky „stresového břicha“, je jeho tvrdost.
Nejpravděpodobnější příčinou vzniku takového břicha je nepravidelná a nekvalitní strava. Nejspíš také pijete příliš mnoho kávy.
Rychlý plán nápravy
–Začněte chodit dřív spát. Nebo později vstávat. Ženy, které špatně anebo málo spí, mají narušen proces produkce leptinu – hormonu upravujícího chuť k jídlu a látkovou výměnu, – vysvětluje James. To je důvod přejídání, jsou-li unavené a veliké chuti na něco sladkého, protože jim to dodává energii.
–Vyzkoušejte techniky hluboké relaxace. Meditace, jóga, teplá koupel před spaním, hodíse cokoli, pokud vás to uklidňuje. A pozor: nepijte více než dva šálky kávy denně.
–Nepřehánějte to při cvičení. Neúměrné zátěže v rámci kardiotréninků vedou ke zvýšené produkci kortizolu. Zátěžový sport není nic pro vás. Zkuste něco uvolňujícího, například dlouhé procházky, – radí James.
–Pijte minerálku s hořčíkem. Hořčík vám pomůže při zklidnění a uvolnění. Pokud nemáte rádi minerálky, kupujte si listovou zeleninu s tmavě zelenými listy nebo paraořechy.
Hlavní rada majitelům takového bříška
Heřmánkový čaj a jóga vám pomohou uvolnit se a snížit hladinu kortizolu. To vám umožní začít hubnout.

 

“Pejsek“
pejsekTakové bříško mívají přehnaně starostlivé maminky nebo lidé, kteří si zoufale budují kariéru. Dokonce se stává, že takový typ břicha mají ti, kdo se přehnaně vysilují v tělocvičně. Důvod je ve všech třech případech jeden a tentýž: neúměrná zátěž zad. Ta nutí břišní svaly jakoby valit se dopředu.
Rychlý plán nápravy
-Základem všeho je správné stravování. Přidejte vlákninu; musíte za každou cenu zlepšit funkci trávicí soustavy. Zřejmě často trpíte nafouklým břichem, zácpou nebo jinými problémy, spojenými právě se špatným trávením. Velmi účinný je chleba s otrubami a listová zelenina.
–Vynechte dřepy. Jenom by vám ještě víc zkřivily páteř. Místo toho nasaďte ráno několik ásan z jógy – takových, které posilují zádové svaly.
Hlavní rada majitelům takového bříška
Zamyslete se nad zdravím svého žaludku. Vyhněte se bolestem břicha, pijte více vody, jezte lehce stravitelné potraviny: zelenou zeleninu, lehká masa bohatá na bílkoviny, např. ryby a kuře.

 

“Mateřské bříško“
materskeNarazíme na ně u žen, které nedávno rodily. Velké tukové záhyby leží na vašem prakticky neexistujícím břiše? Uklidněte se. I ty nejštíhlejší a na sebe opravdu náročné ženy potřebují minimálně šest týdnů, aby se vrátily ke svým obvyklým proporcím.
Budete se muset zaměřit na procvičování svalů v pánevní oblasti a na bocích.
James říká, že nejčastější chyba, jíž se mladé maminky dopouštějí, je podlehnutí touze běžet okamžitě do tělocvičny. Doporučuje dát si se cvičením naopak pauzu dva až tři měsíce. Organismus se potřebuje adaptovat na „netěhotenské“ podmínky.
Rychlý plán nápravy
-Užívejte rybí tuk. Začněte třemi tobolkami každý den při jídle.Pokud vám tenhle zvyk zůstane po zbytek života, bude to jen dobře.
-Vyzkoušejte “hodné tuky“: ořechy, olivový olej a olivy. Každý den. Pomáhají spalovat špatné tuky a efektivněji využívat vitamíny v potravě. Navíc vám pomohou v boji s chronickou únavou. A to je pro unavené maminky veliká pomoc, – dodává James Duigan.
–Soustřeďte se na svaly v pánevní oblasti. Budou-li pevné, zmizí bříško rychleji.
–Nedělejte dřepy. Pokud neposkytnete břišním svalům možnost se po zátěži těhotenství a porodu obnovit, zůstanou povolené.
Hlavní rada majitelkám takového bříška
Naučte se spát ve dne. Použijte tmavé závěsy, rolety. Před spaním se večer trochu protáhněte.

“Nafouklé břicho“
nafouklePokud vás pravidelně večer trápí nafouklé břicho, máte problémy se žaludkem. Téměř vždy je to vyvoláno nestravitelností nějaké potraviny, někdy dokonce alergií. Je-li to chronické, pak jste mimořádně konzervativní, pokud jde o jídelníček. Zpestřete ho!
Rychlý plán nápravy
-Nejčastější je intolerance lepku (chleba, těstoviny, cukrářské výrobky, pizza, zákusky, kroupy), dále alkoholu a droždí (pivo, sušenky, pekařské výrobky) a mléčné bílkoviny (sýry, mléko, máslo). Něco z tohoto seznamu nejspíš způsobuje, že se vaše břicho nafukuje.
-Zkuste nejíst potraviny obsahující lepek. Alespoň dva týdny. Podle toho, co se po tu dobu bude dít s vaším břichem, pochopíte, o co asi jde. Pokud se nafouknutí nevrací, zkuste se ve stravě přeorientovat na maso, ryby, vejce a zeleninu.
-Začněte hodnotně snídat. Nafouknuté břicho je přízrakem pronásledujícím často lidi, kteří nechtějí snídat, ale nevědí, kdy přestat s večeří. Snažte se jídlo důkladněji žvýkat a pijte více vody.
-Neúměrně nafouknuté břicho je často také důsledkem nevyvážené mikroflóry střeva. Pijte dostatek probiotik – například v kefíru, jezte jogurty. Jakmile normalizujete poměry ve střevě, nafouknuté břicho zmizí.
Hlavní rada majitelům tohoto typu bříška
Věřte nebo ne, ale to nejlepší, co můžete pro své břicho udělat, jsou dechová cvičení. Každé ráno se položte na záda, zcela se uvolněte a začněte zhluboka dýchat. Ne hrudníkem, ale břichem. Udělejte najednou aspoň deset nádechů a výdechů. A také se snažte jít po jídle na malou procházku.

Zdroj: www.prokondici.cz

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account