Je pro vás těžké změnit způsob stravování? Přinášíme pár rad, jak to půjde snáz, uspokojíte své chutě a pochutnáte si. Jen tak totiž můžete změnit svůj styl dlouhodobě a posílit zdraví.
1. Nakupte jen zdravé potraviny, neskladujte doma žádné sladkosti, tučné výrobky, křupky, smažené brambůrky apod. Pokud to není po ruce, nehrozí, že podlehnete pokušení.
2. Zásobte se potravinami, které vydrží a z nichž můžete vždy připravit nějaké zdravé jídlo. Jen tak budete jíst bez problémů pravidelně. Mějte tedy doma např. rýži, bulgur, kuskus, quinou, luštěniny (čočku, fazole, hrách…), mraženou zeleninu (pokud není čerstvá, vždy máte kam sáhnout a lehká večeře v podobě rizota apod. je na světě). Upřednostňujte potraviny s vlákninou, zlepší vaše zažívání. 
Nezapomeňte na semínka, oříšky, vločky, jáhly, pohanku, sušené ovoce… z toho připravíte dobrou snídani i svačinu, něco na zub, když vás přepadne chuť i na sladké.

3. Světlé pečivo nahraďte celozrnným (ne obarveným, pozor na rozdíl), upřednostňujte žitný chléb před čistě pšeničným. Mouku mějte doma špaldovou, pohankovou, kukuřičnou, rýžovou, cizrnovou. Místo cukru slaďte medem, sirupem (agávovým, javorovým), stevií, fruktózou. Místo šlehačky používejte jogurt, tvaroh, kokosové mléko, majonézu nahraďte tofunézou, máslo např. kokosovým olejem…
4. Jezte pravidelně pětkrát denně, na svačinu stačí i kousek ovoce, smoothie, čerstvá zeleninová či ovocná šťáva. Udržujte svůj metabolismus v chodu. Nenechávejte tělo hladové, jinak si začne dělat zásoby na „horší časy“. Nejezte pozdě večer, nejlépe alespoň 2 hodiny před spaním.

5. Dodržujte pitný režim, pijte čistou vodu, kterou budete mít vždy po ruce. Ochutit ji můžete vymačkaným citronem, mátou, okurkou… Dobré jsou neslazené bylinkové čaje, zeleninové a ovocné šťávy.
6. S alkoholem opatrně, jsou to prázdné kalorie, které se ukládají. Pijte tedy jen příležitostně a vždy kombinujte i s vodou. Místo „výživného“ piva volte raději vinný střik.
7. Nepouštějte se do přísných diet, které budete špatně zvládat a snášet. Buďte hlavně v pohodě, jezte pravidelně po menších porcích, vychutnejte si své jídlo ze zdravých surovin. Musí vám chutnat, jinak se tělo neuspokojí. Využívejte koření místo množství soli. Dopřejte si v týdnu i jeden „hříšný den“, pokud vám udělá dobře. Není nutné se zříkat všeho hned a navždy. Tím si vytvoříte jen zbytečný blok.  Stačí s mírou a budete spokojení ve všech směrech.

8. Nemusíte počítat kalorie, stačí odhadnout správný poměr živin, což není těžké se naučit. Pokud bude polovina porce zelenina, je to ideální.
9. Pokud jste na sladké, dopřejte si ovesné, rýžové, pohankové či jahlové kaše, müsli, nákypy, jahelník se sušeným ovocem, mrkvový koláč, tvarohový dezert, či raw dezerty. I kousek vysokoprocentní čokolády. Vaše chutě se tak dostatečně uspokojí a vy ani nehřešíte. Je to lepší než tučné máslové krémy s množstvím bílého cukru, který vám přivodí spíše únavu, zvedne hladinu cukru v krvi a vy budete mít brzy zase hlad (neodolatelnou chuť).

10. Nezapomínejte i na pohyb. Jakýkoliv. Pomůžete tak i dobrému trávení. Choďte pěšky, po schodech, jděte si zaplavat nebo na procházku do přírody. Vyjeďte si na kole, na běžkách, zaběhejte si, zaskákejte nebo tančete. Protáhněte ztuhlé svaly, dobrý je strečink, jóga, taiči. Posilujte svaly, každý, co mu vyhovuje.
Nenuťte se do sportu, který vás netěší. Musíte se cítit spokojeně. A věřte, jak rozpohybujete svou energii, vyplaví se vám endorfiny a budete se cítit skvěle. Zbavíte se stresu, zrelaxujete, budete šťastnější a spokojenější, bude se vám i lépe spát. Pak to půjde samo!
 
Chcete zlepšit své zdraví a postavu? V čem nejčastěji hřešíte?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account