Otázka jak se správně stravovat je dnes velmi aktuální. Existuje mnoho směrů, mnoho doporučení, mnohdy dokonce i jedno vylučuje druhé a jeden pak neví, čemu věřit, co bude právě pro nás dobré. Co funguje u jednoho, nemusí být stejné i u druhého. 
Je to tak. Každý jsme totiž jiný, každý z nás potřebuje něco trochu jiného. Jeden je zimomřivý a syrová strava mu nevyhovuje, potřebuje spíše zahřívat, jiný je horkokrevný a bude upřednostňovat zcela jiné potraviny. Záleží i na ročním období, na našem somatotypu, zdravotním stavu, zda sportujeme, nakolik podléháme stresu…
Naslouchejte signálům těla. Ignorace může vést k onemocnění
Důležité je naučit se naslouchat svému tělu. To vám dá vždy najevo, zda je spokojené, či ne, pouze někdy tyto jasné signály ignorujeme. Pokud to děláme dlouhodobě, může se prvotní nezávažný problém přerodit až v onemocnění. A tomu je třeba se včas vyhnout. Nepodceňujte tedy jasné signály, že něco není v pořádku, dejte na své tělo a intuici, vyhýbejte se nezdravým potravinám, po kterých se necítíte dobře, a najděte si tu správnou cestu právě pro vás.
Není nutné být striktně věrný jen jedné cestě, jednomu vyhraněnému směru. Stačí respektovat pár pravidel, vyhnout se vyloženě špatným návykům a potravinám, které naše tělo spíše zatěžují, než posilují, vědět, že potřebujeme doplnit všechny živiny (bílkovinytuky, sacharidy), vitamíny a minerály v rozumném poměru, vědět, které vybírat a proč.
Rozhodně nic nezkazíte, pokud se budete držet těchto sedmi obecných pravidel:
 
1. Nepřejídejte se, jezte střídmě
Jezte pravidelně v rozumných dávkách během celého dne. Přejídání na posezení tělo neúměrně zatíží, může způsobit špatné zažívání a z toho plynoucí další zdravotní obtíže. Zpomalí vaše fungování, místo aby vás posílilo. Klíčem ke zdraví je přiměřené množství jídla, odpovídající i výdeji vaší energie.
 
2. Jezte včas, ne pozdě večer
Nechoďte spát s plným žaludkem, najezte se nejlépe několik hodin před spaním, aby tělo mělo čas trávit. V opačném případě organismus zbytečně zatěžujete, potrava nemusí být kvalitně využitá, tělo nemá šanci si v noci odpočinout a regenerovat a vy můžete mít potíže s usínáním.
 
3. Vybírejte přírodní potraviny
Do svého jídelníčku zařazujte co nejvíce přírodních a zahradních produktů v jejich přirozené podobě. Jen tak vám dodají maximum živin, které tělo potřebuje. Čím více je potravina zpracovávaná, tím méně má vitality. Ve výsledku můžete konzumovat naprosto prázdné kalorie. Proto vždy věnujte pozornost složení výrobku, čtěte etikety. Je třeba vědět, co ve skutečnosti jíte. Často můžete být nemile překvapeni.
 
4. Jezte jednoduchá jídla
Velkou zátěží pro tělo a zažívací systém může být i míchání příliš mnoha různorodých potravin při jednom jídle. A mít v pořádku zažívání je předpokladem vašeho zdraví. Správnou kombinací potravin předejdete střevním potížím, plynatosti apod. Nezapomínejte na vlákninu. Pro zdraví je důležité i pravidelné vyprazdňování, jen tak předejdete hromadění toxinů v těle, které je nežádoucí.
 
5. Stravujte se podle ročních období
Jiné potraviny jsou vhodné v létě, jiné v zimě. Některé nás ochladí, jiné zahřejí. V každém období posílí naši imunitu jiné jídlo. Jezte potraviny, které nabízí sama příroda, ta ví nejlépe, co nám kdy nabídnout. Nejlepší je tedy to, co roste v našich zeměpisných šířkách, ideální je pak to, co si vypěstujeme na zahrádce. Stačí se nechat vést harmonií přírody.
 
6. Jezte v klidu a beze spěchu, žvýkejte
Každé jídlo si pokud možno v klidu vychutnejte. Nejezte ve spěchu a ve stresu, uvolněte se, nemyslete v tu chvíli na starosti, neřešte pracovní ani jiné problémy. Nepouštějte je do sebe spolu s jídlem. Čas jídla berte jako chvilku pohody a relaxace pro sebe. Každé sousto dostatečně rozžvýkejte, pomůžete tak lepšímu trávení.
 
7. Pijte čistou vodu
Místo přeslazených limonád a přílišného množství kofeinu pijte během celého dne dostatek čisté vody. Pitný režim pomůže vyplavit škodliviny, rozpohybuje ozdravné procesy. A na blahodárné pití často v rušném dni zapomínáme.
Uvědomte si, ve kterých bodech hřešíte, a zkuste své stravování zharmonizovat. Může se vám výrazně ulevit.
 

Jak se stravujete vy? Kde můžete něco zlepšit?

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account