Takzvané jádrové mýdlo neboli mýdlo s jelenem používaly hospodyňky již za Rakouska- Uhherska. Nažloutlá kostka představovala neodmyslitelnou výbavu domácnosti i za minulého režimu. Na pultech ji naleznete dodnes. Jaká je historie tohoto produktu a čím se vyznačuje?
 
Za zrodem slavné značky stojí rynoltický řezník a sedlák Georg Schicht.Ten totiž v roce 1848 založil ve sklepě svéhorodinného domu výrobnu mýdla. Levné a kvalitní výrobky malé rodinné mýdlárny se těšily stále větší oblibě, a tak si už v osmdesátých letech 19 století  mohla firma dovolit otevřít továrnu v Ústí nad Labem. V továrně, která se mimo jiné pyšnila nejvyšším komínem v celé rakouské monarchii, se vyráběly svíčky, vodní sklo, ztužené tuky či ovocné šťávy. Po druhé světové válce stát rodině Schichtových, kteří byli sudetští Němci, továrnu zkonfiskoval. Tukové závody se pak změnily na Severočeské tukové závody, zkráceně SETUZA.
 
Mýdlo s jelenem je spjato se jménem Johanna Schichta, syna již zmíněného zakladatele tukového podniku. Schicht si patent nechal zaregistrovat v roce 1891, proč zvolil právě logo jelena, je však dodnes záhadou.
 
Mýdlo s jelenem je takzvané jádrové mýdlo. Nevyrábí se z jader, jak by název mohl napovídat, nýbrž z rostlinnéhoči živočišného tuku. Jádrová mýdla obsahují 68 procentní podíl soli mastných kyselin, na rozdíl od takzvaných toaletních mýdel však neobsahují barviva ani zvláčňující složky. Jádrová mýdla jsou tvrdá a dobře pěnivá, a proto se hodí zejména na praní.

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account