Pohanka je vážně moc zdravá v prvé řadě proto, že hojně obsahuje rutin, který pomáhá naším cévám  udržovat jejich pružnost a tak zabraňuje křečovým žilám. Dále neobsahuje lepek, tak je vhodné pro alergiky a také pro lidi, kteří se ho snaží v jídelníčku omezit. A v neposlední řadě má zahřívající účinek, takže je ideální konzumovat jí v zimě, kde nás vnitřně prohřeje. Ale v průběhu tohoto chladného jara, připomínající spíš podzim, se jí určitě vyhýbat nemusíme.
Je to jako včera, co se mi prvně podařilo uvařit pohanku v naději, že od teď budu žít zdravě! Jenže hned po ochutnání jsem zaváhala, jestli jsem ten start tak trochu “nepřepálila” a následně sousto vyplivla. Její (pa)chuť mi vadila a tak jsem raději vařený výtvor dala do ledničky a alibisticky čekala, až se sama zkazí, abych jí mohla s klidným srdcem vyhodit. Možná to znáte taky 🙂
Ale protože “král se nevzdává bez boje” a ryby i olivy jsem koneckonců taky začala jíst, hledala jsem možnosti, jak první šok překonat. Po pár nezdařených pokusech jsem nakonec na její chuť přišla a s vámi se ráda podělím o 3 recepty, které “přežije” i váš manžel 🙂
1/ Pohankové karbanátky
Takže nejlepší je jí zamaskovat – zamíchat do masa, okořenit a smažit 🙂 Jak říká můj otec, “do sekaný se schová i smradlavá fusekle”

    asi hrnek mletého masa
    stejný díl uvařené pohanky lámanky
    1 vejce
    cibuli
    česnek, sůl, pepř, majoránku, popřípadě jiné koření, které rádi dáváte do karbanátků

Vše smíchat dohromady, pokud chcete karbanátky jemnější, dejte směs do mixéru. Pak z hmoty vytvarujte karbanátky, můžete obalit ve strouhance, ale nemusíte, a osmažte.
 
2/ Pohanková granola
Je ideální jako snídaně do jogurtů, na posyp kaší a nebo jíst jen tak 🙂

 
1 hrst přes noc namočené a scezené pohanky
1 hrst lněných semínek namočených alespoň hodinu, aby se z nich stala slizká hmota
2 hrsti směsi – semínka (slunečnice, chia, dýňová), ořechy, můžou být i ovesné vločky, kokos, hrozinky,..
2 lžíce kokosového cukru (nemusí být)
1 lžička skořice
 
Sliz z lněných semínek, namočenou pohanku a suchou směs smícháme v hmotu, která by se pořád měla lepit dohromady a být slizem slepená. Pak jí naneseme v tenké vrstvě na pláty sušičky (kdo nemá profi sušičku, stačí obyčejná, na kterou dáte pečící papír) a sušíte alespoň 6 hodin. Záleží na vlhkosti a tloušťce “těsta”. Pak sundáme z papíru a rozlámeme.
 
3/ Koláč s ovocem a drobenkou
 
Pohanková mouka je ta nejsnazší možnost, jak pohance přijít na chuť. Protože neobsahuje lepek, je vhodné jí kombinovat s pšeničnou moukou, aby se těsto tolik nedrolilo, i když i tento koláč by se vám mohl suchý zdát.

    100g pohankové mouky
    100g špaldové mouky
    30g karobu (nebo kakaa)
    100g kokosového cukru (nebo třtinového)
    1 prášek do pečiva
    1 vejce
    100ml oleje
    200ml rostlinného mléka (lze použít i kravské)
    ovoce a žmolenka na posyp

 
Smícháme suché a zvlášť mokré suroviny, potom zamícháme dohromady a vlijeme do dortové formy vymazané tukem a vysypané moukou, strouhankou a nebo kokosem. Pečeme na 180°C asi 35-40 min.
 
Jinak také z pohanky můžete vyzkoušet falešnou škvarkovou pomazánku, palačinky, a nebo snadno nechat pohanku naklíčit (klíčí tak 1-2 dny). Klíčky lze zdobit polévky, namazané pečivo i zobat jen tak 🙂
A co vy a pohanka? Máte nějaké osvědčené recepty, nebo vaše chuťové buňky stále tuto obilninu odmítají?
K
 

http://katfoblog.blogspot.cz/
 

0 Komentářů

Napište komentář

©2024 Ženy s.r.o.

nebo

Přihlášení

nebo    

Zapomenuté heslo

nebo

Create Account